Zenon Martyniuk – ile ma lat, skąd pochodzi i co jest jego pasją?

Zenek Martyniuk

Zenon Martyniuk, nazywany „królem disco polo”, to bez wątpienia jedna z najbarwniejszych postaci polskiej sceny muzycznej. Urodził się 23 czerwca 1969 roku w Gredelach na Podlasiu i już od najmłodszych lat wykazywał ogromne zamiłowanie do muzyki. Jego imponująca kariera trwa od ponad trzech dekad, a mimo to artysta wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością.

Zenon Martyniuk – rodzina i dzieciństwo

Zenek dorastał w malowniczych Gredelach jako syn Bazylego i Teresy Martyniuków. Jego rodzice prowadzili gospodarstwo, a muzyka była integralną częścią ich życia. Zenon odziedziczył muzyczny talent po swojej babci Ninie oraz wujkach, którzy grali na instrumentach podczas lokalnych zabaw. Już jako dziecko występował na szkolnych akademiach, a z czasem zaczął koncertować na lokalnych imprezach, weselach i innych przyjęciach.

Jego rodzina była mieszana wyznaniowo – ojciec, Bazyli, był wyznania prawosławnego, a matka, Teresa, rzymskokatolickiego. Sam Zenon został ochrzczony w cerkwi, ale wychowywał się w obrządku katolickim. Jego dzieciństwo nie było łatwe, ale miłość do muzyki i wsparcie bliskich pozwoliły mu rozwijać swoje talenty.

Zenon Martyniuk – edukacja i młodzieńcze pasje

Zenon Martyniuk ukończył IV Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku, a następnie zdobył wykształcenie ekonomiczne w Zespole Szkół nr 3 im. Władysława Reymonta w Bielsku Podlaskim. W młodości nie tylko uczył się muzyki, ale również aktywnie uprawiał sport – trenował piłkę nożną i biegi oraz był harcerzem. Do dziś potrafi śpiewać w kilku językach, w tym po romsku, białorusku i rosyjsku, co nieraz wykorzystywał w swojej twórczości.

Zenon Martyniuk – początki muzycznej kariery

Pierwsze profesjonalne kroki w muzyce Zenon stawiał w zespole Akord, gdzie został zauważony przez Zenobiusza Gula. Następnie występował w formacjach takich jak Centrum, Zenki, Orfeusz i Venus, by w 1989 roku założyć z Mariuszem Anikiejem legendarny zespół Akcent. Już wtedy muzyka disco polo zaczynała zdobywać uznanie w Polsce, a Zenek szybko stał się jednym z jej najpopularniejszych przedstawicieli.

W latach 90., gdy Mariusz Anikiej wyjechał do Belgii, Martyniuk zaangażował się w projekt Ex-Akcent z Henrykiem Mellerem. Razem wydali kilka albumów, m.in. Szczęśliwy czas i Piękna niedziela. Po powrocie Anikieja, Akcent wznowił działalność, co zaowocowało serią wielkich przebojów.

Zenon Martyniuk – wielkie hity i sukcesy zespołu Akcent

Zespół Akcent wydał aż 15 albumów studyjnych, z których wiele utworów stało się ponadczasowymi hitami. Kto nie zna takich piosenek jak „Gwiazda”, „Królowa nocy” czy „Pragnienie miłości”? Jednak prawdziwą perłą w koronie Zenona Martyniuka jest utwór „Przez twe oczy zielone”, który zdobył miliony fanów nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Teledysk do tej piosenki jako jeden z pierwszych w Polsce przekroczył magiczną granicę 100 milionów wyświetleń na YouTube.

Kolejny wielki przebój, „Przekorny los”, również zdobył serca słuchaczy, a Zenek stał się symbolem disco polo. Dzięki swojej muzyce Martyniuk trafił na największe sceny, występując podczas prestiżowych wydarzeń, takich jak Sylwester z Dwójką w Zakopanem czy koncerty Polsatu i TVP.

Zenon Martyniuk jako solista

Choć najbardziej znany jest z występów z Akcentem, Zenon Martyniuk ma na swoim koncie również solowe projekty. Jego album Wspomnienie (1994) oraz Do Ciebie… (2006) nagrany z Waldkiem Oksztulem udowodniły, że Martyniuk potrafi odnaleźć się w różnych stylach muzycznych. W 2019 roku wydał minialbum Ja gnam przed siebie, który zdobył uznanie wiernych fanów.

Zenon Martyniuk – ikona popkultury

Zenon Martyniuk nie tylko śpiewa, ale także inspiruje innych artystów. Jego życie stało się kanwą filmu biograficznego Zenek, który miał swoją premierę w 2020 roku. Wcześniej pojawił się również gościnnie w produkcjach takich jak Miszmasz, czyli kogel-mogel 3 oraz serialu Lombard. Życie pod zastaw.

Popularność Zenka nie ogranicza się tylko do muzyki. Jego wizerunek zdobił nawet napój energetyczny „Zenek Energy Drink”. A na polskiej scenie kabaretowej jego postać była parodiowana przez takich artystów jak Jarosław Sadza z Kabaretu Skeczów Męczących. Występował też jako juror w programie Disco Star, zyskując kolejnych wielbicieli.

Zenon Martyniuk – wpływ na muzykę i inspiracje

Zenon Martyniuk to samouk, który nigdy nie uczęszczał do profesjonalnej szkoły muzycznej. Jego pierwszą nauczycielką była babka Nina, a wuj Mikołaj uczył go gry na instrumentach. Sam Zenek przyznaje, że w młodości inspirował się artystami takimi jak Anna German, Halina Frąckowiak, Zdzisława Sośnicka czy Janusz Laskowski. Uwielbia również zagraniczne gwiazdy, m.in. Limahla oraz zespół Bad Boys Blue.

Zenon Martyniuk – życie prywatne

Zenon Martyniuk jest nie tylko utalentowanym muzykiem, ale również kochającym mężem i ojcem. W 1989 roku poślubił Danutę Rolecką, a ich małżeństwo jest jednym z najbardziej stabilnych w polskim show-biznesie. Para ma syna Daniela, który w 2019 roku został ojcem, a Zenek dumnym dziadkiem małej Laury. Rodzina mieszka w okolicach Białegostoku.

Najnowsze artykuły