Spis treści
ToggleLśniące, zadbane, mocne, zdrowo wyglądające włosy chce mieć każdy. Żeby jednak uzyskać taki efekt, trzeba poświęcić im nieco czasu i uwagi. I uwaga! To wcale nie musi kosztować milionów monet! Jak właściwie dbać o włosy? W jakie kosmetyki zainwestować? Jakie złe nawyki wyeliminować? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz poniżej!
Domowe sposoby na pielęgnację włosów
Prawdziwa siła tkwi w naturze! Dlatego coraz więcej producentów kosmetyków do pielęgnacji włosów sięga po składniki pochodzenia naturalnego. Po co jednak przepłacać, kiedy możesz wykonać jeszcze lepsze w domu? Większość składników na pewno masz. Wystarczy tylko trochę czasu na przygotowanie mikstury i możesz rozpocząć kurację.
Peeling skóry głowy
Zwykły szampon nie wystarczy, by dokładnie oczyścić skórę głowy i pozbyć się nadmiaru sebum. Dlatego raz na jakiś czas warto przygotować sobie peeling cukrowy. Wystarczy, że do porcji szamponu dodasz trochę cukru i nałożysz całość na głowę. Kolejny krokiem jest delikatne masowanie okrężnymi ruchami skóry, a następnie dokładne spłukanie przygotowanego peelingu.
Odpowiednie nawilżenie
Oczyszczoną skórę głowy należy dobrze nawilżyć. Świetnie do tego celu nadaje się przykładowo aloes, który dodatkowo działa antybakteryjnie. Żel aloesowy można kupić bez problemu w aptece. Wystarczy wmasować go okrężnymi ruchami w skórę głowy i pozostawić na 15-20 minut, a następnie dokładnie spłukać.
Maseczka na porost włosów
Jest bardzo tania, bardzo szybka i bardzo prosta w wykonaniu. Wystarczy łyżka olejku rycynowego i kilka kropel cytryny, które po zmieszaniu należy nałożyć na włosy. Maseczkę można spłukać już po 20-30 minutach, a następnie umyć głowę szamponem.
Ziołowe płukanki
Są alternatywą dla ciężkich maseczek i najczęściej nie wymagają dodatkowego spłukiwania (choć tu akurat decydują użyte składniki). Jedną z najprostszych i skutecznych ziołowych płukanek jest ta ze skrzypu i pokrzywy. Po łyżce obu składników należy zalać wodą i gotować pod przykryciem przez 7-10 minut. Po tym czasie pozostawić napar do wystygnięcia, a następnie spłukać nim włosy.
Odpowiednia dieta
To udowodnione naukowo, że dieta, którą stosujemy, wpływa na nasze zdrowie i kondycję. I podobnie ma się sprawa z włosami. Fast foody, niedobory wody w organizmie, niedobory witamin i mikroelementów wpływają na zły stan włosów. Ich kiepska kondycja objawia się ogólnym osłabieniem, a w efekcie łamliwością, brakiem połysku, nadmiernym wypadaniem. Możesz temu zapobiec, wzbogacając swoją dietę o witaminy pochodzące ze świeżych warzyw, pijąc więcej wody, czy inwestując w suplementy diety i witaminy pod postacią tabletek. Przy czym miej na uwadze, że nic nie zastąpi zbilansowanej diety! O tym pamiętaj:
• żel do mycia ciała nie jest odpowiednim produktem do mycia włosów;
• nie chodź spać z mokrymi włosami;
• mokrych włosów nie wykręca się po myciu;
• myj włosy w letniej wodzie;
• nie nakładaj odżywki na skórę głowy;
• szamponów leczniczych używaj tylko w wyjątkowych sytuacjach;
• wybieraj produkty do pielęgnacji bez sztucznych barwników, konserwantów i parabenów;
• regularnie czyść grzebień / szczotkę z zanieczyszczeń;
• nie pocieraj włosów ręcznikiem;
• susz włosy suszarką z chłodnym powietrzem.
Zadbane włosy, to piękne włosy!
Włosy wymagają regularnej pielęgnacji. Stosowanie pierwszego lepszego szamponu mija się z celem i często przysparza więcej problemów. Pamiętaj też, że skóra głowy u kobiet i u mężczyzn różni się, więc korzystanie z tych samych produktów nie jest rozwiązaniem. Zanim skompletujesz zestaw kosmetyków do mycia i układania, dowiedz się, jaki typ włosów posiadasz i z czego mogą wynikać ewentualne problemy (łupież, łamliwość, przesuszenie itd.). Dobrą okazją do zasięgnięcia porady są konsultacje z ekspertami przy okazji eventów kosmetycznych lub wizyta u trychologa.
Cześć! Nazywam się Krzysztof Sulwiński i jestem redaktorem naczelnym tego portalu. Jeśli chcesz coś mi powiedzieć, skontaktuj się ze mną za pośrednitwem wiadomości. Mój e-mail: kontakt@homiki.pl