Spis treści
ToggleCodzienna pielęgnacja cery tłustej bywa problematyczna nie tylko ze względu na charakterystyczne uciążliwości, które nierozerwalnie jej towarzyszą, ale przede wszystkim ze względu na nieznajomość ogólnych zasad właściwej higieny i doboru kosmetyków. Realizując co do tego własne założenia, możesz sobie tylko dodatkowo zaszkodzić.
Wiesz, czego wymaga tłusta cera?
Jako facet sam przez długie lata nie rozstawałem się z chusteczkami higienicznymi. Ciągle miałem wrażenie, że leje się ze mnie sam tłuszcz. To uczucie potrafi odebrać poczucie własnej atrakcyjności i zniszczyć pewność siebie niezależnie od tego, ile czasu poświęcamy, żeby wyglądać jak najlepiej. Ja poznałem już najważniejsze zasady, dzięki którym moja cera, choć tłusta i na swój sposób uciążliwa, daje się okiełznać.
Zacznijmy od początku – co w pielęgnacji cery tłustej sprawia największe problemy?
Głównymi objawami, które mogą przydarzyć się cerze tłustej:
- otwarte i zamknięte zaskórniki, których obecność z uwagi na nadmierne wydzielanie łoju jest z zasady niemożliwa do wyeliminowania;
- ropne zmiany trądzikowe pojawiające się systematycznie lub raz na jakiś czas;
- świecąca się twarz.
Mogę tylko przypuszczać, że dla kobiet równie dotkliwym problemem jest trwałość makijażu, ale spokojnie – na to też można znaleźć sposób.
Tego nigdy nie rób swojej skórze
Standardowym mechanizmem walki z przetłuszczającą się cerą jest jej wysuszanie. Robi to większość osób i niestety popełniają przez to niewybaczalny błąd. Jeżeli i Ty zamierzasz traktować twarz tonikami z alkoholem, to zapamiętaj, że Twoim problemem nie jest to, co widzisz gołym okiem, przeglądając się w lustrze. Przyczyna tkwi bowiem głębiej.
Co więc robić?!
Zapamiętaj: cera tłusta wymaga ciągłego nawilżania, olejowania i nawadniania. Pomyślisz pewnie, że nie wiem, o czym piszę. Spieszę więc z wyjaśnieniem. Nie bez powodu wspomniałem o tym, że problem tłustej cery leży głębiej niż sięga nasze lustrzane odbicie. W momencie, kiedy Ty próbujesz zwalczyć zaskórniki chusteczką z alkoholem, Twoje ciało stara się nadrobić straty, w efekcie czego dochodzi do łojotoku. Kiedy z kolei skóra otrzymuje niezbędne jej ze względu na właściwości składniki o działaniu nawilżającym, zaczyna sama bronić się przed nadmiernym wytwarzaniem sebum. Podsumowując: dając wrogowi to, czego potrzebuje, usypiamy jego czujność – dzięki temu możemy zaatakować z podwójną siłą.
Zasady prawidłowej pielęgnacji cery tłustej
- Zarówno przy porannej, jak i wieczornej toalecie sięgaj po łagodne środki myjące dedykowane cerze tłustej lub mieszanej – mogą to być żele, mleczka, toniki czy wszelkiego rodzaju płyny. Najważniejsze, aby nie zawierały drażniących detergentów w składzie.
- Pamiętaj o odpowiedniej higienie – zaleca się przemywanie twarzy dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Zbyt częste mycie twarzy również nie służy poprawie kondycji cery, dlatego nadgorliwość przeznacz na inne cele.
- Stosuj kosmetyki zawierające fazę tłuszczową – znajdują się tam bowiem nienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezbędne w pielęgnacji cery tłustej.
- Dobrodziejstwem dla Twojej twarzy są również antyoksydanty, które powinny znaleźć się w kosmetykach.
- Nie zapominaj, że cera tłusta także potrzebuje peelingów do usunięcia resztek martwego naskórka i oczyszczenia porów. Raz lub maksymalnie dwa razy w tygodniu sięgaj więc po delikatne peelingi mechaniczne a najlepiej chemiczne.
- Zastosuj odpowiednią dietę – ogranicz produkty pochodzenia mlecznego, zadbaj o odpowiedni poziom witamin i nawadniaj organizm.
- Jeśli stosujesz makijaż, dopilnuj, aby był jak najdelikatniejszy i zawsze używaj przyjaznych dla cery tłustej kosmetyków mineralnych.
- Zamiast chusteczek higienicznych stosuj bibułki matujące, które zniwelują efekt świecącej cery w chwilach, kiedy chcesz wyglądać perfekcyjnie.
Niestety, jak dotąd nie znalazłem złotego środka na idealnie gładką twarz. Drobne niedoskonałości są i pewnie już zawsze będą. Stosowanie się do moich wskazówek z pewnością jednak ułatwia codzienne funkcjonowanie, a jeśli dodatkowo zaakceptujesz siebie i zawrzesz rozejm ze swoją cerą, w końcu przestaniesz zwracać uwagę na swoje niedoskonałości.
Cześć! Nazywam się Krzysztof Sulwiński i jestem redaktorem naczelnym tego portalu. Jeśli chcesz coś mi powiedzieć, skontaktuj się ze mną za pośrednitwem wiadomości. Mój e-mail: kontakt@homiki.pl