Piątek w środę: Krytyka nie jest pogardą

Nowy minister sprawiedliwości ma być inny od poprzednika, a mimo to „prywatnie” (choć publicznie) uznaje projekty ustaw związkowych za niekonstytucyjne. Redaktorka Paradowska nazywa prawo do wygłaszania opinii nietolerancją, a nawet pogardą. Ja natomiast wierzę głęboko, że patrzenie na ręce politykom wynika z obywatelskiej postawy.

Półkownik?

Czy możliwe do zaakceptowania będzie rozwiązanie, które wyłania się z prac zespołu Dunina, a które i tak zostałoby jeszcze okrojone? Umowa związku partnerskiego zawierana przed notariuszem i uprawnienia ograniczające się do informacji medycznej, sądu i cmentarza? Zapewne wiele osób uzna, że lepsze to niż nic.

Związki w PO utknęły

Nie ma porozumienia w PO w sprawie kształtu związków partnerskich – przygotowywany bardzo okrojony projekt nadal nei zadowala konserwatystów.

Piątek w sobotę: Czasem nie da się rozmawiać

W tym polskim piekiełku pojawiają się co i rusz głosy nawołujące do zgody, bo przecież – jak poucza nasza narodowa literatura – „zgoda, zgoda, Bóg nam wtedy rękę poda”. Myślę jednak, że w wielu przypadkach jest już dużo za późno na takie spotkanie, w innych natomiast podanie sobie ręki na zgodę nad głęboką przepaścią było niemożliwe od samego początku.

Posłanki Pawłowicz rekolekcje z etyki

Sejmowa Komisja etyki postanowiła ukarać posłankę Pawłowicz naganą – za skandalicznie niegrzeczne wypowiedzi o posłance Annie Grodzkiej i homoseksualistach. Pani profesor w okularkach nie zamierza pokornie poddać się karze i zapowiada, że złoży odwołanie.

Przepychanki związkowo-polityczne

Stary jak świat argument o niekonstytucyjności oraz nowość: „państwo nie powinno decydować, czy osoby z wolnych związków mają prawo leżeć ze sobą w grobie”. Czyli prezydent, pełnomocniczka i marszałkini.

Piątek w piątek: politycy bawią się w państwo

Żyjemy w kraju, gdzie obywatel otoczony jest opieką prawa, pod warunkiem jednakże, że nie wystaje poza szablon Polak – katolik – hetero – pracujący – nieprotestujący – posłuszny – zdrowy (do tego łańcuszka można doczepiać kolejne ogniwa). Ludzie wystający poza te standardowe ramy boleśnie poznają na własnej skórze niedoskonałość systemu, w którym przyszło im żyć.

Walka w PO o zwiazki partnerskie

Staliśmy się nagle kluczowym tematem – przyczyną wojny o przywództwo w PO.

Piątek w niedzielę z niesmakiem o Palikocie

Zgłoszenie ustawy o związkach do Sejmu, wypowiedzi homofilne nie czynią z RP partii, z którą można budować przyszłość (i mam tu na myśli nie tylko cele LGBT, ale w ogóle przyszłość obywatelskiej Polski). Obawiam się, że obecność Roberta Biedronia i Anny Grodzkiej w Ruchu Palikota to tylko listek figowy zakrywający kompletną polityczną amatorszczyznę.

Piątek w piątek: Chcę jeszcze chwilę tu pobyć

Zostać czy wyjechać? Powalczyć czy usunąć się w cień? Brać jeszcze kiedykolwiek udział w wyborach czy kontestować system, udając się na wewnętrzną emigrację? Jak sobie dać radę z bezsilnością wobec rzeczywistości? Od tygodnia z takimi pytaniami boryka się zapewne wielu i wiele z nas, którym jeszcze zależy. Jednej odpowiedzi nie ma.

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa