Queer a rzeczywistość

Pozornie – naukowy tom pokonferencyjny, „Strategie queer. Od teorii do praktyki” zawiera jednak teksty bardzo zróżnicowane. Znajdą tu dla siebie coś zarówno specjaliści, naukowcy i osoby swobodnie poruszające się w tematyce genderowo-queerowej, jak i laicy chcący dowiedzieć się, jak queer funkcjonuje w praktyce.

Tematyka płci w dodatku Polityki

W nowym numerze Poradnika Psychologicznego „Polityki” zatytułowanego „Ja My Oni” dominuje tematyka płci, i jak można się spodziewać – mówi się również o osobach LGBTQ (szczególnie BTQ).

Strategie queer ruszają 3 czerwca

Dwa dni dynamicznej wymiany myśli między młodymi naukowcami zajmującymi się teorią queer – tak zapowiada się konferencja „Strategie queer”, która 3 czerwca ruszy na Uniwersytecie Warszawskim. UWAGA – transmisja on-line!

Emancypacyjny chów wsobny, czyli o hasłach, marszach i queerach słów kilka

Często nasze działania przywodzą mi na myśl psa z budy, który chce złapać własny ogon, a nie potrafi wyszczekać mieszkańcom wsi, że mu źle na łańcuchu. Może zbyt dużo czasu i energii marnujemy starając się złapać ten swój ogon? Skupiamy się na sobie, organizujemy debaty i spotkania, dyskutujemy, ale czy przekłada się to na poprawę naszej sytuacji w Polsce? Jaka powinna być strategia emancypacyjna, jakim językiem mówić do społeczeństwa? – pyta Piotr Oczko.

Teoria Queer jest beee i passe

Na początku lat dziewięćdziesiątych gwiazdy queer studies błyszczały na amerykańskim firmamencie, w Europie padał berliński mur, u nas ustawiano okrągły stół a na wschodzie rozpadał się Związek zwany za moich czasów Radzieckim. Przeżywaliśmy „koniec epoki”. Do Judith Butler dołączyli wkrótce Eve Kosofski Sedgwick oraz Michael Warner. To właśnie Warner zawdzięcza teoria queer tezę, że może być ona skuteczna politycznie wtedy i tylko wtedy, gdy rozumiana będzie jako krytyka normatywna wychodząca ponad interesy gejów rasy białej pochodzących z klasy średniej.

Przegnij się nad Judith Butler

Postać Judith Butler jest dla teorii queer tym samym, co Madonna dla muzyki pop końca XX i początku XXI wieku. Nie znać ich znaczy to kompletnie nie mieć pojęcia o tym, co ważne dla zachodniego świata.

Queer znaczy pomyśl


Jesteś pedałem albo lesbą i martwisz się na tę okoliczność? To natychmiast przestań! Oto nowoczesne machiny przemysłu umysłowego (i politycznego) opracowały cudowne antidotum.

Bardzo skromna zachęta do teorii Queer

Wielokrotnie się zastanawiałem, dlaczego właściwie teoria queer nazywa się „teorią”? Dlaczego rzadziej mówi się o „studiach queer” na przykład, albo dlaczego w ogóle nie poszukać jakiegoś odpowiedniejszego, mniej „napuszonego” słowa?

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa