Homoseksualność daleka i bliska

Jaki jest najstarszy materialny ślad homoseksualnego zachowania człowieka. Czy może to jakiś tekst w granicie, na papirusie lub glinie? Jakaś figurka albo naskalny piktogram czy też petroglif? Paweł Fijałkowski wskazuje na inne tropy. Otóż mogą to być słowa i symbole.

Kto wyśledzi Meklenburga?

„Od osób znajomych bliżej Meklenburga dowiadujemy się o trybie jego życia. Od kobiet stronił, natomiast widywano go często w towarzystwie młodych chłopców.”

Zaduszki w kolorach tęczy

Lampki i wieńce przeznaczamy głównie dla zmarłych członków naszych rodzin. Ale refleksję zaduszną możemy skierować i na tych, którzy wywarli wpływ na nasze życie, naszą społeczność, nasze doświadczenia. A za refleksją niech pójdą – kolejne lampki i znicze. Zadbajmy zadusznie.

„Rainbow”, czyli Lambda, czyli spółdzielnia „Zdrowie”

Z okazji jubileuszu najstarszej funkcjonującej do dziś polskiej organizacji LGBTQ zapraszamy do lektury „idiolektycznego wspomnienia na piętnastolecie”

Mariusz Szczygieł, Ewa Żychlińska, Rozgrzeszanie, „Na Przełaj”, 1986, nr 51 (1516)

„W waszej gazecie młodzież w rubryce „Szukam przyjaciela” pisze często „cenię uczciwość”, lecz niech pan sam powie, jak komuś napisać coś takiego: ‚nie piję, nie palę, ale drogi kolego, jestem zboczonym pedałem” i jeszcze podać swój adres”

Od Broadwayu do Lorentza

Trasa czwartego spaceru HomoWarszawy poprowadziła nas po miejscach związanych z tajemniczym zabójstwem, dramatycznymi losami pisarza-polityka, ale też – jak zwykle – po warszawskich pikietach

IV Spacer po HomoWarszawie

Już za tydzień, w piątek 28 września, zapraszamy na kolejne odkrywanie niejednoznacznej historii stolicy.

Homo-czeska historia

Praska Parada Równości była jednym z pierwszych wydarzeń, dzięki którym Polacy mogli przyjrzeć się życiu gejowsko-lesbijskiemu w Czechach z innej niż dotychczasowa perspektywy. Swoista mitologizacja Czech, którą uprawiamy od dziesięcioleci, doprowadziła do tego, że naszą wiedzę o tym kraju kształtują raczej polscy reportażyści, czeskie filmy z okresu komunizmu i dawna czeska literatura.

Nika [pseud.], Dlaczego inni?, „Na Przełaj”, 1984, nr 38 (1401)

Przedstawiamy tekst, który ukazał się w „Na Przełaj” wraz z artykułem M. Szczygła zatytułowanym „Nie róbcie sensacji”.

Mariusz Szczygieł, Nie róbcie sensacji, „Na Przełaj”, 1984, nr 38 (1401)

Prezentowany tekst Marcina Szczygła zawiera wyznania młodego homoseksualisty, Daniela lat 26, określającego się jako „męska prostytutka”. Jest to jeden z kilku artykułów prasowych poświęconych problemom osób homoseksualnych, które ukazały się w latach 80. XX w. w prasie młodzieżowej.

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa