Szybciej, wyżej, mocniej. Bez przeszkód.

W 2014 r. w Rosji odbędzie się olimpiada – a konkretnie XXII zimowe igrzyska olimpijskie. Decyzję taką Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął w 2007 r. Rosja będzie gospodarzem (gospodynią?) olimpiady po raz pierwszy.

Szechina w Izbie Lordów

Wczoraj wyższa izba brytyjskiego parlamentu przyjęła dużą większością głosów zaakceptowaną już przez izbę niższą ustawę o małżeństwie. Publiczna debata nad otwarciem instytucji małżeństwa na pary osób tej samej płci, która przetacza się przez brytyjskie społeczeństwo, nie jest może aż tak dramatyczna czy medialna, jak ta we Francji, niemniej jednak obfituje w poruszające momenty.

Półkownik?

Czy możliwe do zaakceptowania będzie rozwiązanie, które wyłania się z prac zespołu Dunina, a które i tak zostałoby jeszcze okrojone? Umowa związku partnerskiego zawierana przed notariuszem i uprawnienia ograniczające się do informacji medycznej, sądu i cmentarza? Zapewne wiele osób uzna, że lepsze to niż nic.

Austria w Polsce?

Austria to dziwny kraj. Choć leży w Europie Zachodniej, nie przystaje do jej stereotypowego obrazu – dominującym wyznaniem jest katolicyzm, społeczeństwo ma konserwatywne poglądy. Na przyjętych tu związkach partnerskich chce ponoć wzorować się PO. Czego zatem możemy się spodziewać?

Rodzice jednoznaczni?

Kampania ugruntowuje pewien pozytywny schemat, model, do którego warto dążyć: osoba LGBTQ jako pełnoprawny, kochany i szanowany członek rodziny. Rodziny, która – jak mówią wszystkie sondaże i badania opinii publicznej w Polsce – jest kluczową wartością dla Polaków bez względu na wiek, sytuację materialną czy status społeczny.

Odwaga za chmurami

Rafał nie jest odważnym człowiekiem. Cóż, to wręcz eufemizm… Pewną karą dla niego jest to, że za własne tchórzostwo cierpi katusze, i to z dnia na dzień coraz większe.

Gorsza o te parę gram złota na palcu

Po raz pierwszy odbyło się coś na kształt debaty, po raz pierwszy przestaliśmy być tematem przemilczanym. Wrażenia? Entuzjazm, rozżalenie, obrzydzenie, rozgoryczenie, bezsilność. Mobilizacja. Wszystko na raz.

Co się pisało, co się publikowało

Kontynuując nową świecką tradycję zapoczątkowaną rok temu, i tym razem chciałabym przedstawić Wam, szanowne Czytelniczki i drodzy Czytelnicy, subiektywny wybór tekstów z 2012 roku.

Queer a rzeczywistość

Pozornie – naukowy tom pokonferencyjny, „Strategie queer. Od teorii do praktyki” zawiera jednak teksty bardzo zróżnicowane. Znajdą tu dla siebie coś zarówno specjaliści, naukowcy i osoby swobodnie poruszające się w tematyce genderowo-queerowej, jak i laicy chcący dowiedzieć się, jak queer funkcjonuje w praktyce.

Heteroseksualni sojusznicy

Logo Straight for Equality

Jeśli stracę okazję, by porozmawiać z kimś na takie tematy, to sam pozwalam tej osobie pozostać w jej własnej strefie komfortu i nadal nie rozumieć mojej perspektywy. W ten sposób niczego nie uzyskam – druga część refleksji o strategiach PFLAG i możliwości przeniesienia ich na polski grunt

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa