Obrazki z Łazienek

Skoro jest Hadrian, to nasuwa nam się pytanie o jego ukochanego Antinousa. Pięknego cesarskiego ulubieńca możemy zobaczyć we wnętrzu Starej Oranżerii, mieszczącej Królewską Galerię Rzeźby, czyli zbiór marmurowych oraz gipsowych kopii najważniejszych dzieł rzeźbiarzy starożytnych i nowożytnych.

Tajemnice labrysu

Kreteńczycy z epoki brązu przedstawiali labrysy w rękach kapłanek i bogiń jako jeden z najświętszych symboli oznaczających płodność. Możemy się domyślać, że widziano w nich ziemski odpowiednik księżyca, rosnącego to znów malejącego w comiesięcznym cyklu, będącego niebiańskim upostaciowieniem Wielkiej Bogini Matki.

Refleksje z Sieradza

Przez bardzo długi czas postać Antoine Cierplikowskiego była pamiętana przede wszystkim za granicą, pod wieloma względami nie mieściła się bowiem w schemacie wielkiego Polaka. Trudno byłoby znaleźć kogoś, kto w sposób bardziej wyrafinowany uosabiałby stereotyp fryzjera-geja.

Lubię Królikarnię

Warszawska Królikarnia należy do moich ulubionych miejsc. Można tu przyjemnie odpocząć spacerując, siadając na leżaku lub po prostu kładąc się na trawie. Można kontemplować stojące w XVIII-wiecznym pałacu i parku rzeźby, bo przecież znajduje się tu Muzeum Rzeźby im. Ksawerego Dunikowskiego.

Tajemnice pruskiej Atlantydy

Fritz przywoził niemal z każdej podróży nowe dzieła sztuki lub ich kopie, które zdobywał sam lub za pomocą wypełniających jego zlecenia pośredników. Najwięcej eksponatów sprowadził do Małych Bejnun z bogatych w zabytki Włoch. Do jego siedziby napływały także przesyłki z Londynu i Paryża, zawierające zamówione odlewy rzeźb z tamtejszych kolekcji. Przywiezione do serca Prus Wschodnich, uchodzących wówczas za skraj cywilizowanego świata, stały się jedynym na tym terenie pomnikiem dawno minionej rzeczywistości, co do której pan na Bejnunach mniemał, że byłaby mu bardziej przyjazna od współczesności.

Z Owidiuszem i Platonem po Rumunii

Pałac Urania w Kluż-Napoka stał się bardzo szybko centrum życia kulturalnego miasta. Jednocześnie organizowane w nim pokazy filmowe budziły kontrowersje, w związku z czym zdarzało się, że poddawano je cenzurze. Już sam budynek koncentrował na sobie uwagę miejscowych obrońców moralności ze względu na wieńczące fasadę płaskorzeźby przedstawiające pary nagich mężczyzn. Pomimo oficjalnych wyjaśnień, że symbolizują one pracę i naukę, oburzeni drobnomieszczanie wnosili skargi do władz miasta, a w miejscowej prasie pojawiły się żądania ich usunięcia.

Wielopłciowa Europejka Grodzka, czyli: żaby kontra autostrady

Od dawna wiem, że trzynastego trzeba uważać. Ostatnio dowiedziałem się, że trzynastego lutego należy zachować szczególną ostrożność. Tego dnia może się bowiem zdarzyć dosłownie wszystko. A „wszystko”, to niedobrze – jak mawiał pewien przedsiębiorczy człowiek.

Odważne marzenia i wielkie dylematy. Świat Janusza Korczaka

„Nie wolno zostawiać świata takim, jakim jest” – głosił Henryk Goldszmit, powszechnie znany jako Janusz Korczak, człowiek, o którym trudno nam dziś powiedzieć, kim był bardziej: lekarzem, pedagogiem czy literatem. Jedno nie ulega wątpliwości: podchodził krytycznie do otaczającego go porządku społecznego, a jednocześnie wierzył w nieograniczone wręcz możliwości ulepszania natury ludzkiej.

Gałąź losu

W arkadyjskiej świątyni Diany spędzam za każdym razem sporo czasu, kontemplując antyczne sarkofagi i epitafia. Z reguły zachowuję się przy tym tak, jak przystało na zdyscyplinowanego turystę.

Zbliżają się wakacje, powoli myślimy o wypoczynku i wyjazdach, przenieśmy się więc na południe Europy, do kolebki naszej cywilizacji…

Judaizm, hellenizm i homoerotyzm (2)

W późnoantycznej literaturze żydowskiej znajdujemy niewiele wzmianek o miłości lesbijskiej, głównie dlatego, że nie była ona postrzegana przez wyznawców judaizmu tak krytycznie jak seks męsko-męski.

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa