Homoseksualność daleka i bliska

Jaki jest najstarszy materialny ślad homoseksualnego zachowania człowieka. Czy może to jakiś tekst w granicie, na papirusie lub glinie? Jakaś figurka albo naskalny piktogram czy też petroglif? Paweł Fijałkowski wskazuje na inne tropy. Otóż mogą to być słowa i symbole.

Dafnis i Pan, czyli miłość i utrata

Drodzy Czytelnicy, szanowne Czytelniczki!
Redakcja składa najserdeczniejsze życzenia dobrze przeżytych Świąt Wielkanocnych tym, którzy je obchodzą oraz udanego wypoczynku tym, którzy nie obchodzą, i na piękny kwietniowy weekend zostawia Wam opowiastkę starożytnych – z głębszym przesłaniem, oczywiście o miłości.

Setnik

Sługa pewnego żołnierza chorował, na tyle poważnie, że był bliski śmierci. Korzystając z okazji, że Jezus przebywał w okolicy Kafarnaum, oficer poprosił go o uzdrowienie swojego sługi. Jezus zgodził się na to i obiecał przyjść do jego domu.

Na święta. Mit o Inanie i Ninszubur

Najdawniejszym, bo pochodzącym z czasów początków piśmiennictwa sprzed około 3500 lat p.n.e., jest mit o Inanie i Dumuzim. To opowieść o zejściu do świata podziemnego – jak starożytni Sumerowie nazywali drugą stronę życia. Było to coś na kształt żydowskiego Szeolu, greckiego Hadesu, krainy umarłych. Zadziwił mnie przy tym fakt, że kanwą mitu jest los dwóch głównych bohaterek. Dlaczego starożytni uwiecznili w tak ważnym przekazie dzieje dwóch kobiet?…

Z okazji świąt Czytelnikom i Czytelniczkom życzymy odpoczynku, optymizmu, dobrego jedzenia i wiosennej aury!!!

Walentynkowo – Czułe słówka…

Jak mówisz do ukochanej osoby? Język czułości, miłości i pożądania nie zna granic… Z okazji Walentynek – dwa zapomniane miłosne mity – i konkurs!

Uwaga! Nagradzamy!!

Od wykluczenia do akceptacji

Na polskim rynku ukazała się nakładem Wydawnictwa Psychologii i Kultury ENETEIA książka Pawła Fijałkowskiego pt. „Homoseksualizm”. To już druga cenna pozycja tego autora, dobrze znanego na Homikach.pl, jakby drugi tom. Pisarz podejmuje w niej tematykę odmienności seksualnej w starożytności i średniowieczu, głównie homoseksualizmu, choć również transwestytyzmu i transseksualizmu. Porusza się po obszarach literatury i odkryć w sztuce, które zręcznie omijają czy żenująco przemilczają inni badacze.

Prawda o miłości

Drogi Czytelniku, droga Czytelniczko, czy jesteś sobą? Czy jesteś sobą w pełni? Papież Benedykt XVI w swojej ostatniej encyklice „Caritas in veritate”, oprócz poruszanych aktualnych kwestii jak np. modyfikacji żywności, kryzysu gospodarczego czy hybrydyzacji zarodków, pisze o człowieczej tożsamości: „wszyscy budują własne {ja} na bazie pewnego {siebie} które zostało nam dane”. Tak jak różni są ludzie, tak różne są powody bycia homoseksualnym.

Herakles i Hylas

Wspólna żegluga, która uczyła ich wzajemnego polegania na sobie; pieczenie na ognisku dopiero co złowionych ryb, czyli radzenie sobie w każdych warunkach, jak mężczyznom przystało; nagie spanie pod gołym niebem w jednym kocu, bo cieplej; czerwone zachody i pomarańczowe wschody słońca… Tak kwitła miłość.

Dwadzieścia lat minęło, czyli powrót nad zatokę ostów

„Zatoka Ostów” ukazuje się 20 lat po jej napisaniu. Może być świadectwem epoki, świadectwem homoseksualisty w totalitaryzmie. Jest szalenie naiwna i urocza, słowo homoseksualizm w niej nie pada. Jest poszukiwaniem języka do wyrażania tego, co w przestrzeni publicznej nie funkcjonowało i było zakazane.

Co brzmi w trzcinie, czyli mit o Kalamosie i Karposie

Co drogi geju, droga lesbijko brzmi w trzcinie? Hm? Nie, nie chrząszcz, ale przejmująca pieśń miłości mężczyzny do mężczyzny. Komu obce jest pragnienie bycia razem, bycia stale bardzo blisko, spędzania wspólnie czasu, przeżywania życia do końca na dobre i złe? Czy nie bywa czasem tak, że cenimy w pełni coś/kogoś dopiero po stracie? Do czego może doprowadzić homofobia? O tym wszystkim mówi zachowany przez naszych przodków mit o Kalamosie i Karposie.

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa