Kto wyśledzi Meklenburga?

„Od osób znajomych bliżej Meklenburga dowiadujemy się o trybie jego życia. Od kobiet stronił, natomiast widywano go często w towarzystwie młodych chłopców.”

Szybkie szoty: Jeden procent?

Mitologizowanie 1 procenta nie jest dobre, ale jednocześnie jest to jakiś miernik popularności organizacji LGBT i identyfikowalności społeczności LGBT z ich celami.

Szybkie szoty: Produkcja stereotypu

Jedną z podstaw strukturalnych antysemityzmu jest wyobrażenie o antropologicznej odmienności Żydów. To samo było swego czasu podstawą antysodomskich krucjat. Czytamy w XIX wieku, że pederaści mają inaczej ukształtowane twarze i członki, a ich fizjologia jest „odmienna”.

Homo-czeska historia

Praska Parada Równości była jednym z pierwszych wydarzeń, dzięki którym Polacy mogli przyjrzeć się życiu gejowsko-lesbijskiemu w Czechach z innej niż dotychczasowa perspektywy. Swoista mitologizacja Czech, którą uprawiamy od dziesięcioleci, doprowadziła do tego, że naszą wiedzę o tym kraju kształtują raczej polscy reportażyści, czeskie filmy z okresu komunizmu i dawna czeska literatura.

Czas na offline

Żyjemy w świecie iluzji, w którym na debaty o związkach przychodzą w 90 procentach zwolennicy ustawy; w świecie, w którym nie stanie się nam krzywda, a i my de facto się nie natrudzimy.

Przetwory bromu, pożywna dyeta

W czasach, gdy homoseksualizm w Polsce przestał być nielegalny, naukowcy proponowali różnorakie metody leczenia tej „niemocy płciowej”

Przedwojenna literatura LGBT(?) [2]

Nim przejdziemy do omawiania poważniejszych dzieł literackich, wskazywanej przez Fika „literatury psychopatologicznej”, przyjrzyjmy się pewnemu wątkowi, którego opracowanie odnajdujemy w formie powiastki sensacyjnej.

Przedwojenna literatura LGBT(?)

Gdy medycyna i prawo na początku lat 20-tych XX wieku doszły do wspólnego wniosku, że homoseksualizm jest chorobą a nie przestępstwem, a społeczeństwo zapoznało się z tematem dzięki popularnym leksykonom i poradnikom seksuologicznym, temat – tuż po pierwszej wojnie światowej – pojawił się w polskiej literaturze.

Józefa Joteyko ‚nie założyła rodziny’

Józefa Joteyko, urodzona w 1866 roku w podkijowskich Poczujkach, w 1886 roku wyjechała na studia medyczne do Genewy, gdzie poznała starszą o jedenaście lat Michalinę Stefanowską.

Zofia Sadowska w relacjach prasy brukowej (2)

A kiedy patrzę jak panna Sadowska staje przy ławie oskarżonych, zdaje mi się, że mam przed sobą starannie wygoloną twarz starszego mężczyzny o cerze pożółkłej, wyssanej z rumieńców.

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa