„Piękna oczywistość” Giorgio Bassaniego – refleksje meandryczne

Zadaniem dobrych książek jest nie tylko przecieranie nowych szlaków, ale także wyraziste i empatyczne ukazywanie po raz kolejny może, ale nieco inny i bardziej wyrazisty tego, co już wiemy. Przecież i tak wszystko już było i wszystko powtarzamy na nowo. Ważne jest natomiast jak – to „jak” robi różnicę, to „jak” stanowi o wartości.

Moje Mironalia 2013

Przybywam oto na spotkanie, sala pełna prawie, wypełniona rzeszą czytelników spragnionych ambitnej literatury. I oto ceniony poeta i prozaik, członek ZLP M. Białoszewski odczytuje fragmenty swojego właśnie powstającego utworu (work in progress, chciałoby się powiedzieć), i słyszę wraz, że…

Pamiętam że/jak/gdy…

Pamiętam, jak po raz pierwszy spotkałem słowo „homoseksualizm”. Było to w 1965 roku, w New Delhi, stolicy Indii, na wspaniałym basenie przy miasteczku ambasady radzieckiej. Na basen pojechałem z mamą. Byłem wtedy uczniem szkoły podstawowej, w dodatku indo-irlandzko-jezuickiej, odciętym od uświadamiającej gadki polskich rówieśników. Mama zabrała na basen egzemplarz anglojęzycznego dziennika „The Statesman”. Na pierwszej stronie przeczytałem krótki tekst, że w londyńskiej Izbie Gmin toczy się debata na temat homoseksualizmu.

Nagość czy saggość? Fusy w Andrzejkowy weekend

Gdybyśmy zapytali Jolantę Kwaśniewską, a może Tomasza Jacykowa, co teraz wytworny mężczyzna z prawdziwą klasą nosi, być może usłyszelibyśmy od nich: „Teraz elegancki mężczyzna ubiera się w strój Adama”. Bo otóż stopniowo, stopniowo, ale coraz bardziej zdecydowanie, wkracza wszędzie – w tym i na europejskie salony – męska nagość.

„Rainbow”, czyli Lambda, czyli spółdzielnia „Zdrowie”

Z okazji jubileuszu najstarszej funkcjonującej do dziś polskiej organizacji LGBTQ zapraszamy do lektury „idiolektycznego wspomnienia na piętnastolecie”

Edmund White, Allen Ginsberg – między nami, wybitnymi twórcami gejami

Ginsberg lubił pomagać, nie lubił odmawiać, i nie chciał kogokolwiek urazić: udzielał na przykład azylu w swoim domu licznym zagubionym nastolatkom – White pisze, że prowadził coś w rodzaju Przytułku Ginsberga dla Wykolejonych Młodzieńców w East Village.

„Zamierzał czytać…”

…czyli co nas zachwyca, a co nie, czyli wysublimowany smak geja…

Moje (pra)gejowskie wigilie

Czas londyńskich ferii spędzam w towarzystwie syna właścicieli domku (a właściwie dużego domiszcza, ale w Anglii nie używa się określenia „willa”). My byliśmy na piętrze, właściciele na parterze. Syn Dave właśnie przyjechał na święta z boarding school – ze szkoły z internatem. Tu, poza szkołą, nie chodzi oczywiście w przepisowym szkolnym stroju, ale w wybranych przez siebie ciuchach.

The Stranger’s Child – nowa powieść Alana Hollinghursta

Jest to książka napisana językowo i stylistycznie w sposób zapierający dech, cyzelowana przez długie, Mannowskie siedem lat, głęboka, poruszająca i zarazem dowcipna powieść o przemianach epok, standardów, wartości i klimatów, dzieło dojrzałego pisarza, uważanego – podobnie jak Forster czy Waugh – za jednego z absolutnych mistrzów brytyjskiej prozy.

London Pride – polska duma

W Warszawie podobno pada, ale w Londynie od rana praży słońce, i to z oczywistego powodu. Przecież w dzień London Pride nie może padać, podobnie jak niegdyś Pierwszego Maja zawsze świeciło słońce nad Pałacem Kultury.

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa