Odzyskajmy Piotra Własta!

Ponad sto temu, w 1907 roku, mieliśmy w Polsce wielki transpłciowy coming-out. Znany młodopolski poeta, pisarz, dramatopisarz, krytyk literacki i tłumacz, przypisany po urodzeniu do płci żeńskiej, mający reputację „skandalistki”, zdecydował się na niezwykle odważny krok: ujawnił otoczeniu swoją tożsamość płciową.

Projekt ustawy o uzgodnieniu płci doczekał się numeru druku

Tydzień po Paradzie Równości obfitował w informacje na temat regulacji prawych dotyczących życia osób LGBT w Polsce. Po szeregu ponurych informacji o braku szans na zalegalizowanie związków partnerskich pojawiła się wiadomość umiarkowanie optymistyczna: marszałkini Sejmu Ewa Kopacz właśnie nadała numer druku poselskiemu projektowi ustawy o uzgodnieniu płci.

Savoir-vivre w kontaktach z osobami transpłciowymi, cz. 2. Randki (i nie tylko)

Załóżmy, że któregoś dnia podczas poszukiwania w sieci ciekawej osoby do towarzystwa znajdujesz fajny profil. Wczytujesz się i widzisz sformułowania takie jak „trans”, „pre-op”, „TS”, „TV”, „M/K”… Może być również tak, że świadomie dążysz do poznania osoby transpłciowej. Na drodze do udanej randki czekają na Ciebie mniej lub bardziej nieznane pułapki i potencjalne błędy. Jak sobie z nimi poradzić?

Savoir-vivre w kontaktach z osobami transpłciowymi, cz. 1

Widoczność osób transpłciowych w społeczności LGBT zwiększa się z roku na rok. Równocześnie jednak wiele osób nadal czuje się w kontaktach z nami lekko niepewnie, a źródłem niepewności często jest niewiedza o tym, jak się zachować i czego nie robić, żeby nie strzelić jakiejś gafy.

Transpłciowość: Nie czas na łzy – czas na działanie

Transseksualną martyrologię obserwuję na co dzień. Widzę wiele osób trans, które – ze strachu przed wyjściem ze strefy komfortu i zaryzykowaniem pozbawienia przywilejów, krzywych spojrzeń, prześladowania – cierpią w ukryciu. Często od wielu lat. Rezygnują, bo się boją.

Transpłciowość: Orientacja seksualna to fikcja

Orientacja seksualna osób trans jest bardzo trudna do przedstawienia. Dlaczego? W myśleniu o orientacji króluje współcześnie heteronormatywność. Cała ta koncepcja bierze w łeb, gdy na scenie pojawia się osoba trans.

Transpłciowość: „Operacja zmiany płci” nie istnieje

Dwie najważniejsze rzeczy, jakie należy wiedzieć o korekcie płci, to: 1) nie jest to jednorazowa operacja, lecz długotrwały proces oraz 2) proces ten działa w Polsce bardzo źle.

Transpłciowość: Kto jest kim?

Chociaż osób transpłciowych liczebnie jest bardzo mało, stanowimy bardzo różnorodną grupę. Mamy więc często problem z tym, żeby się właściwie określić. Większość z nas lubi terminy i ich potrzebuje – transpłciowe doświadczenie zwykle kreuje potrzebę dookreślenia się, zbudowania sobie jakiejś tożsamości. Z drugiej strony, można się w tej całej plejadzie trans* pogubić.

Transpłciowość: dlaczego warto ją rozumieć?

11 czerwca 2011 r., Parada Równości. Pod Sejmem skupiona jest duża grupa ludzi. Z głośnika wydobywają się kolejne przemówienia organizatorów i polityków, adresowane w teorii do wszystkich uczestników. Machamy flagą w transowych kolorach, podskakujemy i tupiemy. Może ktoś nas zauważył?

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa