51 lat z Doktorem Who

Brytyjski serial „Doktor Who” to produkcja wyjątkowa. Jest nie tylko pierwszym serialem science-fiction, który świętował ostatnio pięćdziesięciolecie wyświetlania i pomimo upływu tak długiego czasu należy do czołówki najpopularniejszych seriali. Jest nie tylko serią, która włącza fanów w swoje powstawanie, lecz także programem telewizyjny, który jako jeden z pierwszych wprowadził postaci queerowe do fabuły.

Strzały w stopę i strzały w dziesiątkę…

czyli podsumowanie ostatnich dwóch lat na polskim rynku mangowym. Płonne nadzieje, niespodziewane sukcesy i zapowiedzi na najbliższe miesiące.

Główny nurt – postaci LGBT cz. 3

Przygarść homoerotyzmu i sporo rewolucji w postrzeganiu ról płciowych – czyli jak mangi uczą bawiąc.

Główny nurt – postaci LGBT cz. 2

Kolejne postaci LGBT w mangach i anime – od przeciętnych (jak na te gatunki) po wykraczające poza wszelkie granice (szczególnie rozsądku i prawdopodobieństwa)

Główny nurt – postaci LGBT cz. 1

Najciekawsi nieheteroseksualni bohaterowie w mangach i anime – tych, gdzie znajdziemy niebanalne fabuły, dobrze skonstruowane, wiarygodne pod względem psychologicznym postaci oraz szokujący, nagły zwrot akcji…

Kto nie lubi yaoi

Mangi yaoi spotykają się z krytyką ze strony różnych środowisk. Dlaczego część japońskiego środowiska LGBT jest im przeciwna? I jakie prawo przyjęto na terenie jurysdykcji Tokio? Oogrom seksizmu i homofobii w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Biała Lilia

Przypadkowy czytelnik po przeczytaniu zdania wstępnego tej recenzji może odnieść wrażenie, iż będzie miał do czynienia z opowieściami lesbijskimi a’la „Słowo na L”. Otóż nie. Przede wszystkim większość spośród dziewięciu zamieszczonych opowiadań należy do szeroko pojmowanej fantastyki: mamy tu i fantasy, i magiczny realizm, i science fiction, przy zaledwie dwóch opowiadaniach typowo obyczajowych.

Wampiry i czarodziejki, czyli nowości na polskim rynku mangi

Po dłuższym okresie posuchy nastąpił w ciągu ostatnich kilku miesięcy prawdziwy wysyp polskich wydań tytułów mangowych. Pojawiło się też kilka wartych uwagi publiczności LGBT.

James Baldwin i początki afroamerykańskiej literatury LGBT

Aż do czasów najnowszych trudno mówić o ciągłości spuścizny literackiej, gdyż cechą charakterystyczną literatury afroamerykańskiej był fakt, że w jednym konkretnym okresie tworzył zwykle tylko jeden pisarz; większości z nich udało się za życia wydać tylko jeden lub dwa utwory. Niemniej dzieje literatury czarnych mieszkańców kolonii północnoamerykańskich, a później USA, są zaskakująco długie.

Manga, manga, manga!

Nastał nowy rok, śniegu za oknem brak, a zarazem temperatury i wilgotność nie zachęcają do wyjścia na dwór, w telewizji to samo, co zwykle… Może więc czas nadrobić zaległości w czytaniu?

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa