Ewa Nowacka, Heliogabal wnuk Mezy, Warszawa 1970.

Ewa Nowacka, Heliogabal wnuk Mezy, Warszawa 1970.

 

Ewa Nowacka (1934 – 2011) była eseistką i powieściopisarką, autorką wielu bardzo popularnych w latach 70. i 80. XX w. powieści dla młodzieży, które nadal znajdują licznych czytelników. Wśród jej dzieł na szczególną uwagę zasługuje powieść historyczna Heliogabal wnuk Mezy, której bohaterem jest Wariusz Awitus Basjanus, powszechnie znany jako Heliogabal. W wieku czternastu lat został cesarzem rzymskim i panował przez cztery lata, do zamordowania przez gwardię pretoriańską w 222 r. n.e.

Heliogabal wnuk Mezy to książka wyjątkowa pośród ówczesnych powieści historycznych, porusza bowiem problem orientacji seksualnej i tożsamości płciowej nastoletniego cesarza zarówno w wymiarze beletrystycznym jak i edukacyjnym.

Powieść składa się z trzech równoległych narracji. Pierwsza z nich przedstawia historię Heliogabala z punktu widzenia cesarzowej Julii Mezy, druga jest relacją starożytnego historyka rzymskiego, natomiast trzecia składa się z wypowiedzi osób współczesnych autorce: wychowawcy, psychologa, psychiatry, endokrynologa i czytelniczki.

Wypowiedzi te miały uświadamiać czytelnikowi, że gdyby Heliogabal był jego rówieśnikiem, mógłby liczyć na fachową pomoc specjalistów, która odmieniłaby jego życie. Dziś uzmysławiają nam, czego mógł się spodziewać homoseksualny lub transseksualny nastolatek z lat 60. i 70 XX w., który udał się ze swymi problemami do lekarza lub psychologa.

 

Książka znajduje się w zbiorach P. Fijałkowskiego.

 

Komentarze zostały wyłączone.

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa