Janusz Korczak, Bobo, Warszawa 1914.

Janusz Korczak (właśc. Henryk Goldszmit) (1878 lub 1879 – 1942) był nie tylko lekarzem i pedagogiem, ale także pisarzem i publicystą. Pośród jego młodzieńczych  utworów znajdujemy Spowiedź motyla, tekst o charakterze autobiograficznym, opublikowany w tomie Bobo. Ma on formę dziennika, bazującego na autentycznych zapiskach z okresu między trzynastym a szesnastym rokiem życia autora. Znajdujemy tam liczne informacje na temat dojrzewania seksualnego i erotycznych pragnień nastoletniego Goldszmita. Początkowo podkochuje się w Zosi, ale po pewnym czasie zrywa z jej adorowaniem, a mając szesnaście lat zakochuje się w Stachu. W tym, co odnotowuje na ten temat uczuć do niego, nie ma zapewne ani odrobiny fikcji. Dowodzi tego wzmianka zamieszczona w spisanym u schyłku życia, w 1942 r. Pamiętniku:

„[…] przyjaźń-miłość ze Stachem. Marzenie naczelne wśród wielu, wielu, dziesiątków: on ksiądz, ja lekarz, w tamtym małym miasteczku”.

Spowiedź motyla kończy scena spotkania z bliżej nieokreślonym mężczyzną, której kulminacyjny moment to wizja zaślubin przypominająca zawarcie małżeństwa.

Prezentowane skany pochodzą z książki znajdującej się w zbiorach Pawła Fijałkowskiego.

Komentarze zostały wyłączone.

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa