Encyklopedia wiedzy seksualnej dla lekarzy, prawników i socjologów; praca zbior. pod red. M. Marcusego; tłum. i oprac. S. Higier, t. 4, Warszawa 1937.

Encyklopedia wiedzy seksualnej dla lekarzy, prawników i socjologów; praca zbior. pod red. M. Marcusego; tłum. i oprac. S. Higier, t. 4, Warszawa 1937.

 

Encyklopedia wiedzy seksualnej … to polski przekład pracy zbiorowej, która ukazała się po raz pierwszy w 1923 r. w Bonn jako Handwörterbuch der Sexualwissenschaft. Enzyklopädie der natur- und kulturwissenschaftlichen Sexualkunde des Menschen.

Jej pomysłodawcą i wydawcą był niemiecki lekarz żydowskiego pochodzenia Max Marcuse, należący do współpracowników Magnusa Hirschfelda. Polska wersja, bazująca na drugim wydaniu z 1926 r., ukazała się w przekładzie i opracowaniu doktora medycyny Stanisława Higiera, pochodzącego z zasymilowanej, warszawskiej rodziny żydowskiej. Wydania Encyklopedii … podjęło się Wydawnictwo Lekarskie „Eskulap”, w którym Higier opublikował także kilka własnych, pionierskich prac o tematyce seksuologicznej.

Prezentowane poniżej hasło poświęcone trybadii, czyli miłości lesbijskiej, zostało opracowane na podstawie materiałów zebranych przez Paula Brandta, filologa klasycznego i historyka sztuki, znanego szerzej jako Hans Licht, autora prac o historii seksualności.

Skany z książki zostały udostępnione przez Piotra Schlegla.

Komentarze zostały wyłączone.

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa