Spartacus. International Gay Guide, nr 9, Amsterdam 1979

Spartacus. International Gay Guide, nr 9, Amsterdam 1979.

Spartacus to przewodnik dla gejów ukazujący się od 1970 r., założony przez Johna D. Stamforda, o którym warto w tym miejscu powiedzieć, że przez część życia był katolickim duszpasterzem i nauczycielem w szkółce niedzielnej. Spartacus ukazywał się początkowo w Sussex, a od 1973 r. w Amsterdamie. Począwszy od 1987 r. wydawcą kolejnych roczników jest Bruno Gmünder Verlag w Berlinie.

Pierwszy numer Spartacusa liczył zaledwie 109 stron i zawierał informacje na temat około 3 tysięcy miejsc spotkań homoseksualistów. Dzięki wiadomościom gromadzonym przez Stamforda podczas częstych podróży oraz nadsyłanym do wydawnictwa z różnych stron świata (liczba listów dochodziła do kilkunastu tysięcy rocznie) objętość przewodnika szybko rosła. W 1980 r. liczył on 608 stron i zawierał informacje z ponad 250 krajów. Można było dowiedzieć się z niego o tym, jak przedstawia się sytuacja prawna homoseksualistów w każdym z krajów, na jakich zasadach działa tam opieka zdrowotna i czy istnieją organizacje zrzeszające homoseksualistów. Przede wszystkim jednak Spartacus podawał (i podaje nadal) adresy barów, kawiarni, saun, hoteli, plaż oraz innych miejsc spotkań.

Pomimo głębokich podziałów politycznych świata w latach 70. i 80 XX w., pomimo dyskryminacji gejów w wielu państwach, w Spartacusie można było znaleźć informacje niemal z całej kuli ziemskiej, także z krajów Europy Wschodniej. Kolejne roczniki informatora nie tylko pomagały podróżującym po świecie gejom, ale także integrowały środowisko gejowskie.

Prezentujemy okładkę oraz kilka stron ze Spratacusa z 1979 r. z informacjami na temat Polski. Warto zauważyć, że niektóre z wymienionych miejsc spotkań, np. warszawska kawiarnia „Amatorska”, funkcjonują do dziś.

Materiał zawdzięczamy uprzejmości Mikołaja Czerwińskiego, który otrzymał go z wydawnictwa.

Komentarze zostały wyłączone.

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa