Homomałżeństwa legalne w Urugwaju

Argumentem przeciwko związkom partnerskim w Polsce, wymienianym przez prawicę oraz przedstawicieli Kościoła Katolickiego, jest rzekoma niemożność pogodzenia homozwiązków z religią wyznawaną przez większość obywateli.

Okazuje się jednak, że nie we wszystkich krajach kojarzonych powszechnie z silnym katolicyzmem istnieje takie pęknięcie między religią a prawem i obyczajem. W sierpnia w Urugwaju pierwsze pary homoseksualne zawarły legalne związki małżeńskie w tym kraju. Przysięgę małżeńską w urzędzie stanu cywilnego złożyli m.in. Omar Salsamendi i Federico Macerattin, a także Sergio Miranda i Rodrigo Borda.  To efekt wejścia w życie specjalnej ustawy otwierającej instytucję małżeństwa dla par LGB, którą urugwajski prezydent José Mujica podpisał w maju br.

Urugwaj to nie jedyny kraj z Ameryki Południowej, gdzie osoby homo- i biseksualne mogą legalizować jednopłciowe zawiązki. Homomałżeństwa funkcjonują w Brazylii i Argentynie, rejestrowane związki partnerskie są legalne m.in. w Kolumbii. Wszystkie te kraje stereotypowo uznawane są za katolickie, tymczasem w Polsce, będącej częścią UE i szczycącej się modernizacyjnym i postępowym duchem, religia wymieniana jest jako jeden z najistotniejszych przeszkód ustanowienia prawnie umocowanych związków jednopłciowych.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa