Homofobia szkodzi…

„Homofobia szkodzi Tobie i osobom w Twoim otoczeniu” – takie jest hasło najnowszej kampanii społecznej przygotowanej przez niezależną grupę artystyczną La Camera Independent przy wsparciu Kampanii Przeciw Homofobii i Ambasady Kanady w Polsce. Kampania ma formę trailera do nieistniejącego filmu – dramatu czy thrillera.

Jak piszą jej twórcy: Dotychczasowe polskie kampanie społeczne przeciwko homofobii koncentrowały się na obronie jej ofiar – ludzi LGBTQ (lesbijek,gejów,osób biseksualnych,transseksualnych i queer). W naszym spocie zajmujemy się homofobią od „drugiej strony” pokazując, że jej ofiarą pada także sam homofob i jego otoczenie.

 

[…] jedynym prześladowcą bohatera jest on sam, jego homofobiczna obsesja. Nikt na niego nie dybie, nikt nie chce go skrzywdzić. Para gejów-biznesmenów, która uruchamia spiralę homofobicznej paranoi to sympatyczni kolesie, którzy chcą po prostu zrobić z nim dobry interes. Po spotkaniu z biznesmenami nasz bohater zaczyna doszukiwać się oznak homo- i transseksualności wszędzie wokół siebie. Ale córka wręczająca mu laurkę z tęczą czy tańcząca walczyka z koleżanką nie należy do tajnego „homoseksualnego lobby”, a kibic w pubie, obejmujący go czule podczas transmisji meczu – chce po prostu wyrazić swoją radość ze strzelonej bramki. Nasz zagubiony bohater pogrąża się w obsesji. Zaczyna mieć nawet prześladowcze halucynacje – recepcjonista z pracy wydaje mu się czyhającym na niego transseksualistą, a opiekunka z tęczową przypinką na torbie – lesbijką uwodzącą jego żonę.

Jak twórcy uzasadniają zajęcie się „drugą stroną” problemu homofobicznej przemocy?

Pozwala to zdemaskować irracjonalne źródła postawy, która w polskiej opinii publicznej funkcjonuje jako pogląd uzasadniany „naukowo”, ideowo, a nawet religijnie – samozwańczy specjaliści przedstawiają „dowody” na „uleczalność homoseksualizmu”, politycy przekonują nas, że homoseksualizm zagraża narodowej tożsamości, księża powołują się na „słowo Boże”. Poza tym, mimo że krzywdzą innych, homofobowie są przecież nieświadomymi ofiarami funkcjonujących w społeczeństwie uprzedzeń, stereotypów i lęków. Większość z nich biernie przejmuje popularną w Polsce postawę względem osób LGBTQ dominującą w niemal wszystkich grupach społecznych i środowiskach zawodowych zarówno na wsiach jak i w miastach.

http://www.homofobiaszkodzi.pl

 

2 komentarzeHomofobia szkodzi…

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa