Anna Grodzka na czele Dublin Pride

29 czerwca Anna Grodzka poprowadziła Pride Paradę ulicami Dublina.

Pierwszy raz w trzydziestoletniej historii Dublin Pride tytuł Grand Marshall przypadł osobie nie będącej Irlandczykiem. Parada wyruszyła z Parnell Street, barwny korowód przeszedł centralnymi ulicami miasta do Merrion Square, gdzie siedzibę ma premier Irlandii.

Tegoroczny festiwal trwał 10 dni, a parada była jego punktem kulminacyjnym. Organizatorzy szacują ze w samej tylko Paradzie wzięło udział 40 tysięcy osób.

W przemówieniu do uczestników polska posłanka zwracała uwagę ze ciągle są osoby, które maja swoją „receptę” na człowieka i chcą narzucić innym jak żyć. Nadal są ludzie którym wydaje się ze wiedzą co jest a co nie jest naturalne, a co nie. Tymczasem wszystko co żyje, roślina, zwierze, człowiek – żyje dzięki jednej z podstawowych właściwości natury – różnorodności. Jednym z symboli Irlandii jest trójlistna koniczynka,  ale kiedy trafia nam się czterolistna, to nie znaczy ze jest ona nienaturalna. To naturalne, że zdarzają się czterolistne koniczynki. To naturalne , że mamy prawo do szczęścia!

Mocno zabrzmiały słowa o prawie do równych praw. Parada Pride – kolorowa, tęczowa parada, zawsze była, jest i musi być nadal nie tylko świętem równości i różnorodności. Jest także wyrazem naszych dążeń, naszą walką, aby te ideały stały się tu w Irlandii, u nas w Polsce i w całym świecie obowiązującym w całej rozciągłości prawem. My już nie domagały się  tylko tolerancji – my żądamy. Żądamy równych praw! Grodzka pozdrowiła również Polaków mieszkających w Irlandii.

W czasie swojej wizyty w Dublinie Anna Grodzka odwiedziła także Parlament Irlandii, gdzie spotkała się z posłami i senatorami.

Olivia McEvoy, prezeska National Lesbian and Gay Federation, najstarszej irlandzkiej organizacji działającej na rzecz praw osób LGBT wyraziła nadzieje ze powierzenie Grodzkiej przewodniczenia Paradzie wpłynie na pozytywne na integracje polskiej mniejszości w Irlandii. Mam nadzieje ze Anna Grodzka doda Polakom mieszkającym w Irlandii odwagi do zaangażowania się w działalność stowarzyszeń i organizacji pracujących na rzecz praw człowieka. Polacy są w naszym kraju największą mniejszością, wybór Polki jako lidera parady jest chęcią pokazania, że mogą tutaj oni czuć się jak w domu dodała McEvoy.

 

Anna Grodzka na Dublin Pride

Anna Grodzka na Dublin Pride

Anna Grodzka na Dublin Pride

 

[Piotr Gawlik, foto Sławomir Norberczak]

www.rainboweurope.com

 

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa