A.H. Petiscus, Olimp czyli mitologia Greków i Rzymian z dodaniem wiadomości o bogach Egiptu, Indyi i krain północy […], Warszawa 1875.

A.H. Petiscus, Olimp czyli mitologia Greków i Rzymian z dodaniem wiadomości o bogach Egiptu, Indyi i krain północy. Dla nauki dorosłej młodzieży, dla kształcących się artystów i do użytku wyższych zakładów naukowych, Warszawa 1875.

 

August Heinrich Petiscus (1780 – 1846) był teologiem, pedagogiem i autorem literatury dla młodzieży. Jego książka „Der Olymp oder Mythologie der Griechen und Römer. Zum Selbstunterricht für die erwachsene Jugend und angehende Künstler“ (1. wydanie: Berlin 1821) zyskała sobie wielką popularność, była wielokrotnie wznawiana i została przetłumaczona na kilka języków.

Autorką przekładu na język polski była Anastazja Dzieduszycka (1842–1890), nauczycielka i autorka literatury pedagogicznej. Książka ukazała się w znanej warszawskiej oficynie wydawniczej Maurycego Orgelbranda.

W odróżnieniu od większości współczesnych sobie twórców literatury dydaktycznej Petiscus pisał w sposób dość bezpośredni o życiu erotycznym starożytnych bogów, czego dobrym przykładem jest historia Apollina i Hiacynta.

Prezentowana książka w posiadaniu P. Fijałkowskiego.

 

Kliknij aby powiększyć obrazek

Komentarze zostały wyłączone.

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa