W Rosji coraz ciemniej

Nad osobami LGBTQ w Rosji zbierają się coraz ciemniejsze chmury. W połowie maja pisaliśmy o morderstwie z nienawiści popełnionym na geju. Niedawno media doniosły o kolejnym przypadku – pod koniec maja na Kamczatce trzech mężczyzn zabiło 39-latka, kiedy dowiedzieli się, że jest gejem.

W ostatnich dniach rosyjska Duma uchwaliła w końcu ustawę „o zakazie propagandy homoseksualnej”. W ostatecznej wersji tekstu nie znalazły się sformułowania o „propagandzie”, tylko o informacji o „atrakcyjności nietradycyjnych stosunków seksualnych” oraz „równorzędności tradycyjnych i nietradycyjnych relacji”, ustawa zakazuje także „narzucania informacji wywołujących zainteresowanie takimi relacjami”, ponieważ działania te traktowane są jako „szkodzące zdrowiu dzieci”. Po tym, jak tego rodzaju przepisy przyjęło dziesięć rosyjskich regionów, homofobia została ostatecznie usankcjonowana na poziomie Federacji. Działacze LGBT z Rosji podkreślają, że co prawda do tej pory nie podjęto działań z tego tytułu wobec żadnych organizacji (a jedynie wobec dwóch osób), ale wynika to raczej z nieprecyzyjnego sformułowania zapisów, a nie z braku chęci ku temu.

Działania planowane są również w innym obszarze – adopcji zagranicznych. Adoptowanie sierot z Rosji przez pary z Zachodu to dość szerokie zjawisko, jednakże władze rosyjskie wzburzył ujawniony jakiś czas temu przypadek adoptowania dziecka przez parę gejów. Otwarcie przez Francję instytucji małżeństwa na pary tej samej płci przyspieszyło działania – już w marcu prezydent Rosji nakazał przyjrzenie się tej sprawie i sprawdzenie możliwości wprowadzenia ograniczeń. Rosyjski rzecznik praw dziecka zapowiedział w ostatnich dniach, że w ciągu miesiąca Duma powinna przyjąć przepisy ograniczające adopcję przez pary osób tej samej płci, a także osoby samotne pochodzące z krajów, w których obowiązuje równość małżeńska.

A to wszystko w kontekście rosnącej niechęci społeczeństwa rosyjskiego wobec osób LGBTQ, potwierdzanej kolejnymi badaniami opinii publicznej. Oto wyniki Rosji w ostatnim dużym badaniu ILGA-Europe na temat sytuacji osób LGBTQ – kraj ten zajął ostatnie miejsce w rankingu (aby powiększyć obraz kliknij miniaturę):

 

[sass, źródło: ILGA-Europe, LGBT-EP, PinkNews]

3 komentarzeW Rosji coraz ciemniej

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa