Parada Równości 2013 już jutro!

„Różnorodni równoprawni” to hasło tegorocznej Parady Równości. Manifestacja wyruszy w sobotę 15 czerwca o godzinie 15:00 spod Sejmu RP i zakończy się na parkingu przy ul. Kruczej za D.H. Smyk.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje w tym roku ministra Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania. Niestety, patronatu odmówili zarówno prezydent RP Bronisław Komorowski, jak i prezydentka Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Ty niemniej zamierzamy się doskonale bawić, przy zapowiadającej się świetnej pogodzie. Trasa (którą można zobaczyć na stronie www.paradarownosci.eu) została pomyślana specjalnie tak, by przejść obok tablicy upamiętniającej Izabelę Jarugę-Nowacką oraz obok Sali Kongresowej. W momencie, gdy Parada Równości mijać będzie budynek Pałacu Kultury i Nauki, zakończy się trwający od 14 czerwca Kongres Kobiet. Jego uczestniczki dołączą wówczas do przemarszu.

Organizatorzy w następujący sposób formułują postulaty Parady:

– Znoszenie barier architektonicznych, ograniczających dostępność dóbr kultury, miejsc rozrywki, a także innych miejsc publicznych osobom z niepełnosprawnościami lub rodzicom z wózkami dziecięcymi. Wykluczenie przestrzenne to izolacja społeczna.
– Uchwalenie ustawy regulującej związki nie będące małżeństwami, w tym szczególnie zabezpieczenie wzajemnych zobowiązań opiekuńczo-prawnych.
– Wprowadzenie aktywnej polityki antydyskryminacyjnej dotyczącej wszystkich mniejszości, w tym szczególnie rozszerzenie przepisów dotyczących mowy nienawiści o kwestie dotyczące tożsamości płciowej i orientacji seksualnej oraz skuteczne egzekwowanie już istniejących regulacji.
– Wprowadzenie uregulowań prawnych ułatwiających proces medycznego i prawnego potwierdzenia płci osobom transseksualnym.
– Nowelizacja ustawy o ochronie praw zwierząt, zaostrzenie przepisów dotyczących maltretowania i zabijania zwierząt oraz zwiększenie wykrywalności i karalności tego typu przestępstw.
– Wprowadzenie do szkół rzetelnej, nowoczesnej i neutralnej światopoglądowo edukacji dotyczącej ludzkiej seksualności, życia w różnorodnym społeczeństwie oraz nauczanie otwartości na inność.
– Otwieranie i udostępnianie przestrzeni miejskiej społeczeństwu oraz zaprzestanie zamykania już istniejących obszarów integracji społeczności lokalnych.
– Zmiana polityki społeczno-ekonomicznej i zaprzestanie przerzucania kosztów kryzysu na barki ludzi najuboższych. Bieda nie jest winą ani wstydem. Praca i sprawiedliwa za nią zapłata jest naszym prawem.

Przy okazji Parady wystartowała też kampania „Proste równanie”, która ma pokazać poparcie osób heteroseksualnych dla postulatów społeczności LGBTQ. Twarzami akcji są Renata Dancewicz, Anna Kuczyńska, Marek Balicki, Ryszard Kalisz i Jacek Żakowski. Na stronie www.prosterownanie.pl oraz na facebook.com/ParadaRownosci znaleźć można zdjęcia z cytatami. Pojawiły się już także jako ulotki na ulicach Warszawy. Jacek Żakowski podkreśla na swojej fotografii: „Żądam praw dla moich przyjaciół”, zaś Renata Dancewicz deklaruje: „Walka o równość, to sprawa każdego z nas”.

Uczestniczące w kampanii gwiazdy mają zachęcić także inne osoby heteroseksualne do wsparcia środowisk LGBT – tłumaczy Michał Gregorowicz z koordynator projektu z Fundacji Wolontariat Równości. – Chcemy, by te znane osoby były dobrym przykładem otwartości i wspierania równości dla wszystkich.

Podczas finału tegorocznej Parady Równości 15 czerwca wszyscy chętni będą mogli włączyć się w akcję i zrobić sobie zdjęcie na tle tej samej ścianki, na tle której widać promujące „Proste Równanie” gwiazdy. Zdjęcia pojawią się potem w internecie.

 ***

 

Redakcja Homiki.pl będzie na Paradzie jak zwykle z Akcją Miłość Nie Wyklucza. Zapraszamy, byście włączyły i włączyli się do niesienia banerów – dwóch banerów MNW, z których drugi, młodszy, ma w świetle ostatnich pomysłów Platformy Obywatelskiej szczególnie mocny wydźwięk – „Żądamy ustawy o związkach partnerskich, a nie spółki cywilnej”. Spotkajmy się o 14.30 pod Sejmem, każde ręce się przydadzą!

Do zobaczenia!

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa