Krzysztof Boczkowski, Homoseksualizm, Warszawa 1988

Krzysztof Boczkowski, Homoseksualizm, Warszawa 1988.

 

Choć pierwsze wydanie prezentowanej książki ukazało się zaledwie 25 lat temu, ma ona od dawna charakter historyczny. Po części jest to efektem dokonującego się z biegiem czasu postępu w badaniach nad seksualnością człowieka, przede wszystkim jednak wynika z faktu, że mamy do czynienia z pierwszym w polskim piśmiennictwie medycznym opracowaniem poświęconym homoseksualności. Jest ono dziełem Krzysztofa Boczkowskiego (ur. 1936), profesora medycyny, poety i tłumacza, autora licznych publikacji seksuologicznych i wielu zbiorów poezji.

Przedstawiamy otwierający książkę wstęp „Od autora”. Zawarte w nim założenie, że homoseksualizm jest zaburzeniem, wyrażającym się brakiem adaptacji do heteroseksualnych norm współżycia, przyjętych we współczesnej cywilizacji brzmi dziś archaicznie. Jednakże stwierdzenia, że w interesie społeczeństwa leży jak największa integracja homoseksualistów w heteroseksualnym społeczeństwie, a represjonowanie nie jest korzystne ani dla homoseksualistów, ani dla społeczeństwa, którego są częścią, zachowują swą aktualność.

Książka miała dwa wydania w Państwowym Zakładzie Wydawnictw Lekarskich (1988 i 1992), a w 2003 r. w krakowskim wydawnictwie „Inter Esse” ukazała się jej nowa wersja.

Prezentowany egzemplarz w posiadaniu P. Fijałkowskiego.

 

Kliknij aby powiększyć obrazek

 

Komentarze zostały wyłączone.

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa