Nigeria przyjęła kolejne homofobiczne prawo

30 maja parlament Nigerii przyjął zapowiadaną już od dawna ustawę „o zakazie małżeństw jednopłciowych”. Prawo przewiduje do 14 lat więzienia dla par osób tej samej płci, które zawrą małżeństwo. Nie ma tu wyjątków dla cudzoziemców – turystów, działaczy organizacji humanitarnych czy dyplomatów. Za jakiekolwiek publiczne okazywanie uczuć przez dwie osoby tej samej płci można trafić do więzienia na 10 lat. Taki sam wymiar kary przewidziano w przypadku prowadzenia lokalu dla osób homoseksualnych oraz działania w organizacji pozarządowej zajmującej się prawami osób LGBT.

Warto wspomnieć, że jest to przepis prawny na poziomie krajowym, bo na poziomie stanów obowiązują już dużo okrutniejsze przepisy – 12 północnych stanów Nigerii, gdzie obowiązuje prawo szariatu, karze śmiercią seks między osobami tej samej płci.

Komentatorzy na całym świecie zwracają uwagę na absurdalność zapisów prawa, które karze wieloletnim więzieniem za próbę zawarcia małżeństwa w kraju, w którym nikt o zawieraniu małżeństw nawet nie myśli. Prawdopodobnie chodzi jednak po prostu o dodatkowy aspekt psychologiczny, a także zapobieżenie jakimkolwiek, nawet nieformalnym, ceremoniom czy publicznemu celebrowaniu związków jednopłciowych.

 

2 komentarzeNigeria przyjęła kolejne homofobiczne prawo

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa