Przepychanki związkowo-polityczne

Festiwal nowego papieża w polskich mediach najwyraźniej ma się ku końcowi, więc wracają one do relacjonowania kwestii „kontrowersyjnych”, zapewniających uwagę odbiorców i klikalność. Politycy zaś pracowicie dostarczają materiału do relacjonowania.

W bliskiej nam tematyce związków partnerskich pojawiło się oto kilka nowości. Przede wszystkim coraz wyraźniejsze stanowisko w tej kwestii zajmuje prezydent RP, a właściwie jego kancelaria. Jakiś czas temu Partnerstwo dla Związków spotkało się z przedstawicielami kancelarii na czymś w rodzaju spotkania konsultacyjnego. Ci ostatni wysłuchali opinii tych pierwszych na temat palących kwestii, które muszą zostać rozwiązane w drodze ustawy, poprosili o wskazanie spraw najważniejszych, i twardo obstawali przy zdaniu swoim (i prezydenta), że odpowiednie zmiany można wprowadzić po prostu w drodze poprawek do istniejących ustaw. W praktyce oznaczałoby to prawdopodobnie każdorazową konieczność udowadniania (w tych nielicznych kwestiach, które zostałyby objęte takimi zmianami), że żyje się w trwałym związku ze swoim partnerem (Robert Biedroń skomentował to sarkastycznie: będzie konieczność udowodnienia „wspólnego pożycia”, żeby skorzystać w wybranych uprawnień. W przypadku prawa do pochowania zmarłego partnera będę tego dowodził przed sądem miesiącami, a ciało będzie czekać w chłodni). Żadnych pewników jednakże na razie nie ma, ponieważ kancelaria nie przedstawiła konkretnej propozycji. Wiemy jedynie na pewno, że kancelaria posiłkuje się po raz kolejny argumentem „niekonstytucyjności” ustawy – coraz częściej publicznie podważanym przez prawników tej klasy co choćby prof. Ewa Łętowska, niegdyś sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

Wczoraj natomiast media obiegła informacja, że zdaniem prezydenta i jego kancelarii uregulowania wymagają tak naprawdę tylko dwie kwestie – ułatwienia w uzyskiwaniu informacji o stanie zdrowia partnera oraz zwolnienie z podatku spadkowego w razie jego śmierci. Kancelaria prezydenta najwyraźniej przygotowała już swoją propozycję zmian, jednak jej treść nie jest na razie znana. Jedna, szczególnie bulwersująca, opinia prezydenckiego prawnika krąży już jednak po Internecie – prezydencki prawnik Krzysztof Łaszkiewicz powiedział w sprawie pochówków: Uznaliśmy, że nie ma jak uregulować tej kwestii. Państwo nie powinno decydować, czy osoby z wolnych związków mają prawo leżeć ze sobą w grobie. Już dziś rodzą się konflikty, gdy chowana jest osoba, która miała kilka żon albo mężów. Nie chcemy prowokować nowych sporów przy organizacji pogrzebów. (źródło: rp.pl)

Pomysł kancelarii prezydenta krytykuje marszałkini Sejmu Ewa Kopacz. W wypowiedzi dla Polskiego Radia wyraźnie podkreślała, że jedynym rozwiązaniem tej kwestii jest wprowadzenie ustawowej instytucji związku. Spotkałam się z prawnikami, powołałam nawet zespół w Kancelarii Sejmu, żeby wypowiedzieli się na temat tego, czy rzeczywiście można dzisiaj zmieniać przepisy w innych ustawach i czy to załatwi sprawę. Usłyszałam od prawników jednoznacznie, że nie można tego zrobić nie nazywając, czyli nie instytucjonalizując tego związku. Musi być nazwa wspólnego pożycia, w przypadku par np. homoseksualnych, żeby można te przepisy w innych ustawach do tego podmiotu nowelizacji przysposobić. (źródło: gazeta.pl)

Tymczasem na innym froncie bardzo zawiodła nas pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agniezka Kozłowska-Rajewicz. Podczas zorganizowanej wczoraj w Sejmie konferencji komisji ds. równości i niedyskryminacji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, na którym wezwano m.in. Polskę do wprowadzenia przepisów chroniących osoby LGBTQ w różnych aspektach życia pełnomocniczka powiedziała, że prawo dotyczące osób LGBT w Polsce jest dobre, a jedyny problem to mentalność społeczna. – Badania pokazały, że w społeczeństwie istnieje duże przyzwolenie na wyrównywanie szans osób z niepełnosprawnościami, rodzin wielodzietnych, osób starszych, samotnych rodziców oraz kobiet. Osoby LGBT nie pojawiają się wśród grup, do których powinny być skierowane działania rządu.

Dziękujemy.

 

 

 

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa