- homiki.pl - https://homiki.pl -

Coming out Marii Janion

[1]Krytyka Polityczna wydała niedawno pierwszy tom wywiadu-rzeki, który z Marią Janion przeprowadziła Kazimiera Szczuka, „Janion. Transe – traumy – transgresje. 1: Niedobre dziecię”. Po raz pierwszy dostajemy do ręki tak obszerny zapis życia i losów wybitnej polskiej literaturoznawczyni, postaci wręcz ikonicznej. I, co ogromnie ważne dla naszej społeczności, po raz pierwszy chyba czytamy otwarcie wypowiedziane słowa o orientacji seksualnej Pani Profesor – o sprawie, która przez tak wiele lat była tajemnicą poliszynela, nigdy jednak wyraźnie nie potwierdzoną.

Tymczasem w opublikowanej przez „Tygodnik Powszechny” entuzjastycznej recenzji książki Andrzej Franaszek pisze: Poznawane wtedy „Trzy zimy” Miłosza („bardzo się do tych wierszy przywiązałam, tak na całe życie”) oraz własne – jakby mniej udane – próby poetyckie: „Młode dziewczęta wśród zaułków gwaru, / Wtulają twarze w więdnących róż płatki, / Szukają smutne zamierzchłego czaru, / Chcą rozwiązania tajemnej zagadki”… „Dziewczętach”, bo to kobiety budzą zainteresowanie nastolatki: kolejne nauczycielki, w których się zakochuje, koleżanki, które podobno dość łatwo było podrywać… – o swojej orientacji seksualnej mówi Janion otwarcie, choć dyskretnie, dementując też niektóre plotki, latami krążące w polonistycznym środowisku.

Ogromnie nas cieszy ta informacja. Przy całym naszym szacunku do profesora Głowińskiego, coming out Marii Janion jest wydarzeniem o znacznie większej skali. Oby wyoutowanych ludzi tej klasy i znaczenia, co oni oboje, było jak najwięcej!

A my w te pędy zabieramy się za lekturę książki.

 

[zdjęcie: kultura.onet.pl]