Aresztowania w Mińsku, ostracyzm wobec Petersburga…

W ostatni weekend doszło w Mińsku do aresztowań osób LGBTQ. Jak donoszą media, nieumundurowani milicjanci weszli do gejowskiego klubu, wylegitymowali obecnych i aresztowali 40 osób. Zostały one następnie wypuszczone, jednak akcja ta wpisuje się, jak twierdzą białoruscy działacze LGBTQ, w zaostrzoną politykę władz wobec społeczności LGBTQ (w styczniu miały również miejsce aresztowania). Nasilenie represji działacze wiążą z próbą zarejestrowania pierwszej na Białorusi organizacji LGBTQ o nazwie „Lambda”.

Władze Petersburga tymczasem znalazły się już po raz kolejny w centrum zainteresowania za sprawą słynnej już ustawy zakazującej „homoseksualnej propagandy”, którą przyjęto jesienią. Tym razem w Europie podjęto nietypowe działania protestacyjne. Współpracę z Petersburgiem bowiem, w proteście przeciw tym rozwiązaniom prawnym, zerwały włoskie miasta partnerskie – Mediolan i Wenecja. Lista miast partnerskich Petersburga jest bardzo długa, co ciekawe, znajduje się na niej również Gdańsk i Warszawa… Ciekawe, czy władze polskich miast zdecydują się na podobny gest?

Przepisy zabraniające „homoseksualnej propagandy” zataczają coraz szersze kręgi w Federacji Rosyjskiej, w styczniu przyjęto je w Obwodzie Kaliningradzkim, tuż za naszą granicą. Co gorsza jednak, podobna ustawa, ale już o zasięgu federalnym, przeszła w piątek pierwsze czytanie w Dumie, i to większością głosów 388 do 1. Wywołało to oczywiście natychmiastową reakcję na forum międzynarodowym – protestuje Unia Europejska (Parlament i Wysoka Przedstawiciel Catherine Aston), Rada Europy, nawet ONZ (nie cała, tylko jej oficjalni eksperci), no i oczywiście organizacje pozarządowe w Amnesty International na czele.

 

[sass, źródła: PAP, lgbt-ep.eu, PinkNews]

 

 

1 komentarz do: Aresztowania w Mińsku, ostracyzm wobec Petersburga…

  • Rzecznik_Narodu

    I bardzo słusznie. Można? Można! Niestety „polscy” politycy siedzą pod butem brukseli, dlatego dopóki unio europejska zaraza się nie rozpadnie, to homo propaganda dalej będzie legalna.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa