- homiki.pl - https://homiki.pl -

Robert Biedroń przed sądem

Przed Sądem Rejonowym Warszawa Śródmieście stanął dziś Robert Biedroń, oskarżony o naruszenie nietykalności cielesnej policjanta. Czynu tego dzisiejszy poseł RP miał się dopuścić 11 listopada 2010 r. w trakcie zatrzymania podczas blokady prawicowego pochodu z okazji Święta Niepodległości.

Robert Biedroń miał znajdować się w grupie rzucającej racami i kamieniami w „marsz patriotów” oraz policjantów, którzy próbowali nie dopuścić do konfrontacji pomiędzy zwolennikami skrajnej prawicy a blokującymi ich pochód obywatelami, wśród których znajdowali się ludzie lewicy, anarchiści, antyfaszyści etc.

Zdaniem policjantów Biedroń był agresywny i uderzył w twarz jednego z funkcjonariuszy, gdy ten próbował go wyciągnąć z tłumu. Oskarżony natomiast twierdzi od samego początku, że to on jest ofiarą przemocy ze strony policji, a po zatrzymaniu w furgonetce został nawet poturbowany. Wcześniej skarżący Biedronia policjant Tomasz B. chciał – jak mówił przed sądem Biedroń – uderzyć go pałką i kopnąć w krocze. Następnie złapał go za szalik tak mocno, aż poseł miał wrażenie, że się dusi. Biedroń dodał, że podczas jego zatrzymania użyto zbędnej przemocy i złamano procedury, co potwierdził później sąd.

Proces, odbywający się z oskarżenia prywatnego, został odroczony do 18 lutego. W ub. Roku prokuratura umorzyła postępowanie wszczęte na podstawie doniesienia Roberta Biedronia. W grudniu 2012 r. sąd umorzył sprawę przeciwko Tomaszowi B. z oskarżenia prywatnego. Biedroń złożył odwołanie.

A jak wyglądało zatrzymanie Roberta Biedronia, można zobaczyć na filmie w serwisie Youtube:

Źródło: Polskie Radio, TVP, Gazeta.pl

[jotpe]