- homiki.pl - https://homiki.pl -

Konferencja w Sejmie w sprawie projektów ustaw o związkach

[1]Politycy, organizacje pozarządowe i inicjatywy LGBTQ zorganizowali w czwartek konferencję prasową w Sejmie dotyczącą planowanego pierwszego czytania projektów ustaw o związkach partnerskich [2], które ma się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Z bardzo merytorycznej informacji Polskiej Agencji Prasowej opublikowanej w portalu Interia.pl możemy dowiedzieć się, co dokładnie powiedziano, próbując przekonać polityków i zainteresować media nie tylko „kontrowersyjnością”, ale również merytorycznymi i społecznymi aspektami tematyki:

Agnieszka Weseli, reprezentująca koalicję organizacji „Partnerstwo dla Związków”, dodała, że związki partnerskie to sprawa ważna dla milionów Polaków, niezależnie od ich orientacji seksualnej. – Prosimy o rozmowę na ten temat, o to, by nie traktować tej sprawy ideologiczne – mówiła.

Tomasz Szypuła, b. prezes Kampanii Przeciw Homofobii (KPH), także zaapelował do posłów o merytoryczną, a nie emocjonalną debatę, jaka miała miejsce w lipcu, podczas próby wprowadzenia projektów SLD i RP do porządku obrad (Sejm nie zgodził się wtedy na włączenie tych punktów). – Chcielibyśmy, żeby wszystkie projekty trafiły do komisji, gdzie będzie miejsce na merytoryczną dyskusję – powiedział. Przypomniał, że kwestię tę uregulowano już w 17 krajach UE.

Zofia Jabłońska z KPH zaapelowała z kolei o spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem i prezydentem Bronisławem Komorowskim. Jak mówiła, osoby ze środowiska LGBT chciałyby opowiedzieć im o swoich codziennych problemach i wytłumaczyć, dlaczego związki partnerskie są dla nich tak istotne. – Pamiętamy, że premier przed wyborami mówił, że jest to sprawa ważna i powinna być jak najszybciej uregulowana – dodała.

Biedroń wyraził nadzieję, że premier i prezydent znajdą czas na spotkanie z osobami, które w tej chwili czują się wykluczone i że poprą rozwiązania dotyczące związków partnerskich. Powiedział, że liczy na to, iż wszystkie trzy projekty będą miały równe szanse na rozpatrzenie i dalsze procedowanie w komisjach.

Transmisję z konferencji można zobaczyć TUTAJ [3].

 

***

[4]My tymczasem prosimy i apelujemy o mobilizację – do sesji Sejmu jeszcze dwa tygodnie. To dla nas czas, by zaapelować do posłów i posłanek o zajęcie się naszymi sprawami, o zrozumienie dla naszych problemów i niejednokrotnie dramatów! Piszmy do nich, opisujmy naszą sytuację życiową, apelujmy o to, by nas nie ignorowali!

Jeśli macie czas i determinację, by bardziej zaangażować się w nasze sprawy, napiszcie osobiste maile do swoich przedstawicieli, do członków i członkiń Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, czy nawet do wszystkich posłów i posłanek. Apelujcie, by projekty poddano rzetelnej debacie, by odesłano je do komisji, a nie na śmietnik. Nie pozwólmy, by przepadł wysiłek tak wielu osób, które nad projektami pracowały…

Jeśli jednak możecie poświęcić tylko kilka minut, skorzystajcie z dostępnej na stronie Kampanii Przeciw Homofobii „wysyłarki” maili. [5] Treść listu jest już przygotowana, wystarczy podpisać się, a z rozwijalnej listy wybrać posłów i posłanki z odpowiednich komisji i okręgów wyborczych. Potrzeba na to jakichś pięciu minut. Przekażcie tę informację innym, niech zaskoczy naszych przedstawicieli i przedstawicielki skala naszego poparcia.

***

Jeśli czytanie projektów ustaw nie zostanie (znowu!) usunięte z programu obrad, pod Sejmem po raz kolejny, jak w wakacje, rozbije się obóz różowego transparentu. Będziemy podawać na bieżąco informacje na ten temat, jednak prosimy już teraz – zaplanujcie czas, by zdołać przyjść choć na godzinę i pomarznąć z nami. Musimy pokazać Sejmowi, jak ważna dla nas jest ta sprawa! Nie możemy dać się zignorować!