W Azerbejdżanie powstała pierwsza organizacja LGBT

Nəfəs LGBT Azerbaijan Alliance to nowa organizacja społeczna w Azerbejdżanie, która stawia sobie za cel walkę z dyskryminacją oraz o prawa osób homo, biseksualnych i transpłciowych. To pierwsze „tęczowe” stowarzyszenie w tej postsowieckiej, azjatyckiej republice.

Oprócz zwalczania homo- i transfobii w kraju Nəfəs prowadzić będzie działania uświadamiające w społeczeństwie w oparciu o wiedzę naukową z wykorzystaniem doświadczenia organizacji LGBT z Zachodu. Celem jest również zmiana prawa, tak aby lepiej niż do tej pory chroniło mniejszości seksualne.

Azerbejdżan wykreślił akty homoseksualne z kodeksu karnego w 2000 roku, obowiązujące prawo nie chroni jednak w ogóle osób LGBT przed dyskryminacją i przemocą. Zmianom społecznym w nastawieniu do wszelkich „inności” nie sprzyjają nie tylko politycy, lecz również tradycja religijna – w tym azjatyckim kraju większość społeczeństwa wyznaje islam, a religia pojmowana jest jako jeden z najważniejszych elementów narodowej tożsamości. Dodatkowo rząd wykorzystuje wiedzę o homoseksualnej tożsamości osób powszechnie znanych, konkurentów do dyskredytowania ich w oczach społeczeństwa. Coming out w sferze publicznej jest zjawiskiem nieznanym, prywatnie również rzadkim.

Homoseksualizm w odbiorze społecznym postrzegany jest gorzej niż prostytucja. Nierzadkie są przypadki przemocy wobec gejów i osób transpłciowych. Niestety, ponieważ azerskie prawo nie przewiduje karania za homoseksualizm, prześladowani przez państwo geje i lesbijki nie mogą liczyć na azyl na Zachodzie, ucieczką od przemocy jest najczęściej nielegalna emigracja. W tym świetle powstanie Nəfəs LGBT Azerbaijan Alliance jest wydarzeniem bardzo ważnym nie tylko dla tego kraju, lecz dla całęgo regionu Morza Kaspijskiego, gdzie prawa osób LGBTQ i szerzej – prawa człowieka – nie mają się dobrze.

Za: Queer.de, facebook.com/lgbtazerbaijanofficial

[jotope]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa