Sytuacja osób LGBT w Polsce – wyniki badań

W dniu 20 grudnia odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii, Lambdę Warszawa i Fundację Transfuzja. W trakcie konferencji zostały zaprezentowane wyniki najnowszego badania dotyczące sytuacji społecznej osób LGBT (lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe) w Polsce. W badaniu wzięło udział ponad 11.000 osób i jest to największe jak do tej pory tego typu badanie. Pytania w większości dotyczyły okresu 2010 i 2011. Wg. danych prawie 12% osób LGB doznało przemocy fizycznej na tle homofobii (65% zdarzeń potrącanie, uderzanie, kopanie, szarpanie, 42 % zaczepki seksualne naruszające nietykalność cielesną). 40% osób doznało takiej przemocy częściej niż 3-krotnie w ciągu ostatnich 2 lat. Sprawcy w większości przypadków są nie znani ofierze (70%). Niepokojący jest fakt, że 36% jako sprawców zostali wskazani koledzy ze szkoły. Przemocy psychicznej natomiast doświadczyło 44%, najczęściej w postaci agresji słownej, zaczepek, obrażania, poniżania, ośmieszania czy też rozpowszechniania negatywnych opinii. Sprawcy w 60% byli nieznani, a w 37% sprawcami byli koledzy ze szkoły lub uczelni.

Co 20 osoba badana doznała dyskryminacji w miejscu pracy, najczęściej w postaci wymagania więcej niż od innych pracowników/kandydatów, tylko przez wzgląd na orientację; na drugim miejscu było zwolnienie z pracy. 68% uczniów szkół nie czuło się wystarczająco bezpiecznie, aby mówić otwarcie o swojej orientacji w szkole. Co piąta osoba (której orientacja została ujawniona w miejscu zamieszkiwania) napotkała problemy z mieszkaniem, tj. odmowa wynajmu, wypowiedzenie najmu, szykany ze strony sąsiadów. Co dziesiąta osoba spotkała się z gorszym traktowaniem w służbie zdrowia (w sytuacji kiedy doszło do ujawnienia orientacji, najczęściej u psychologa, ginekologa, psychiatry, dermatologa). Najczęstsze sytuacje to odmowa usługi medycznej, obrażanie, wyśmiewanie, negatywne komentarze nt. orientacji pacjenta/pacjentki, odmowa wpisania osoby upoważnionej do informacji medycznej, odmowa oddania krwi. W miejscach publicznych 18% osób doświadczyło sytuacji typu: wypraszanie z kawiarni, pubów, środków komunikacji, odmowa wydania zaświadczenia o stanie cywilnym.

Sześć na dziesięć osób nie czuło się wystarczająco bezpiecznie i swobodnie w przestrzeni publicznej, aby np. złapać swojego partnera/partnerkę za rękę. 98% uważa, że osoby LGB powinny mieć prawo do legalizacji swojego związku., a 86% jest zainteresowana jego zawarciem, gdyby była taka możliwość prawna. 43% osób pozostaje w związku z osobą tej samej płci. 60% osób pozostaje w związku, który trwa powyżej roku, 23% związków od 3 lat do 5 lat, 22% od 1 roku do 2 lat. 5,5% zadeklarowało, że ma dzieci, a 1/4 z tych osób wychowuje je z partnerem tej samej płci. W 9 na 10 przypadków są to dwie kobiety. U 63% osób co najmniej jedna osoba w rodzinie wie o orientacji seksualnej. Niezwykle niepokojące są dane dotyczące dobrostanu psychicznego osób w wieku 15–18 lat. Prawie 1/4 młodych osób LGB źle ocenia swoje życie, analogicznie ocenia je tylko 2,9% młodzieży heteroseksualnej. 63% nastolatków LGB myślało w ostatnich miesiącach o samobójstwie! Wynik wśród młodzieży heteroseksualnej to 12%.

Badania potwierdziły nasze przypuszczenia związane z dyskryminacją osób trans płciowych na rynku pracy, aż 25% doznało jej w ciągu ostatnich 2 lat. . 37,3% nie potrzebuje operacji genitalnej. Dzięki tym badaniom łatwiej będzie nam działać na rzecz osób trans płciowych. Badania pomogą Fundacji Transfuzja w działaniu na rzecz ustawy o uzgodnieniu płci, mówi prezeska fundacji Trans Fuzja, Lalka Podobińska.

Raport w kompleksowy sposób pokazuje sytuację osób LGB do 45 roku życia i jest jedynym takim badaniem w Polsce. Jego wyniki zamierzamy wykorzystać do m.in. do działań rzeczniczych a przede wszystkim do jeszcze lepszego wspierania osób LGB w ich codziennym funkcjonowaniu, powiedziała przewodnicząca zarządu Lambdy Warszawa, Dorota Bregin.

Sytuacja osób LGBT w Polsce jest trudna. Dyskryminacja i przemoc są częstym doświadczeniem tych osób. Niewidoczność par jednopłciowych jest też ogromnym problemem, ustawa o związkach partnerskich dużo by zmieniła i poprawiła jakość życia wielu par jednopłciowych w Polsce. Konieczne jest jak najszybsze podjęcie działań systemowych , nie tylko ustawy ale też włączanie tematyki LGBT w wielu innych obszarach takich jak np. edukacja. Od 6 lat nie zostały wprowadzane żadne zmiany na rzecz osób LGBT. Dlatego organizacje LGBT chcą się spotkać z Premierem Tuskiem, aby spróbować go przekonać do konieczności wprowadzenia zmian, podsumowała Mirosława Makuchowska, wiceprezeska Kampanii Przeciw Homofobii.

Z raportem można zapoznać się na przykład na stronie Lambdy Warszawa.

 

[sass, materiały KPH]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa