„Nie” dla praw majątkowych zagranicznych związków w Polsce

Rada Unii Europejskiej zajęła się na posiedzeniu ministrów sprawiedliwości* 7 grudnia prawami majątkowymi par międzynarodowych. Problematyka ta jest paląca: w przypadku par osób pochodzących z różnych krajów – zarówno małżeństw, jak i związków partnerskich – nie ma jednolitych przepisów regulujących kwestie własnościowe w przypadku rozwodu/rozwiązania związku lub śmierci jednej z osób. Oznacza to, że nie wiadomo, jakiego państwa sądy powinny zająć się takimi sprawami, a różne państwa mają przecież różne przepisy, które mogą okazać się bardziej korzystne dla jednej lub drugiej strony.

Ponieważ tematyka ta dotyczy zarówno par małżeńskich, jak i związków partnerskich, protest podniosły państwa związków nieuznające – czyli Polska, Słowacja i Rumunia. Ich zdaniem należy ujednolicić przepisy, ale tylko dotyczące małżeństw. Cytowany przez Polską Agencję Prasową podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości Michał Królikowski powiedział: Powodem [polskiego stanowiska] jest krajowe uregulowanie konstytucyjne, które wprowadza obowiązek pozytywny dla państwa promocji małżeństwa jako podstawowego sposobu regulowania stosunków rodzinnych. Z tego powodu Polska od samego początku zajmuje sceptyczne stanowisko w stosunku do projektu rozporządzenia o związkach partnerskich […]. W szczególności jesteśmy przeciwni wprowadzeniu dla związków partnerskich możliwości wyboru sądów oraz stosowania prawa obcego w odniesieniu do ich ustroju w drugim państwie.

Stanowisko tych trzech krajów zagraża rozmowom nawet na temat praw małżeństw, ponieważ państwa uznające i/lub posiadające związki partnerskie naciskają, by nie ograniczać się wyłącznie do małżeństw – takie rozwiązanie oznaczałoby dyskryminację dla ich własnych obywateli. Ponieważ zaś tematyka dotyczy prawa rodzinnego, gdzie Unia Europejska nie może narzucać państwom członkowskim żadnych rozwiązań, konieczna jest jednomyślność w Radzie. Na tę zaś, jak widać, się nie zanosi.

Tak więc Polacy i Polki zawierający/e związki i małżeństwa z cudzoziemcami ciągle nie mogą liczyć w Polsce na żadne prawa, ani też na możliwość skorzystania z sądów i przepisów ojczyzny swojej partnerki/swojego partnera.

 

* Rada Unii Europejskiej nie ma stałego składu i w zależności od tematyki, jaką się zajmuje, spotykają się w jej ramach ministrowie odpowiedzialni za różne obszary.

 

[sass, źródło: PAP, europa.eu]

 

 

 

 

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa