- homiki.pl - https://homiki.pl -

Małżeństwa homoseksualne w Wielkiej Brytanii od 2014 roku

Rządząca Partia Konserwatywna zapowiedziała otwarcie instytucji małżeństwa dla osób homoseksualnych w 2014 roku. Odpowiednie ustawy regulujące tę kwestię mają zostać przedstawione w brytyjskim parlamencie już w przyszłym roku.

Umożliwienie homoseksualnym obywatelom zawieranie małżeństwa premier David Cameron zapowiedział już w ubiegłym roku na jednym z konwentów swojej partii. Pomimo wielu protestów w łonie własnego ugrupowania lider Torysów konsekwentnie realizuje swoją obietnicę.

W ubiegły wtorek, 11 grudnia, ministerka równouprawnienia w konserwatywnym gabinecie Maria Miller powiedziała, że projekty ustaw rozszerzających prawo do zawierania małżeństw na homoseksualnych obywateli znajdą się w 2013 roku w brytyjskim parlamencie. Pierwsze pary gejowskie i lesbijskie staną na ślubnym kobiercu w 2014 roku, jak tylko nowe prawo wejdzie w życie.

Komentarz redakcji:

Duża część polskiej prawicy podkreśla swoje pokrewieństwo ideowe z konserwatystami na Zachodzie. Robią to zarówno posłowie (oraz europosłowie) PiS, jak i Platformy. Jarosław Kaczyński chlubił się nawet rzekomymi partnerskimi rozmowami z Cameronem przed ostatnim budżetowym szczytem Unii. Za zachodnioeuropejskiego konserwatystę ma się również Jarosław Gowin, wypowiadający się bardziej w tonie urzędnika orwellowskiego Ministerstwa Miłości niż resortu sprawiedliwości demokratycznego państwa.

Tymczasem konserwatyzm Camerona w sferze światopoglądowej i obyczajowej nawet dla polskiej lewicy byłby ogromną rewolucją (co przykre). Do tej pory żaden z naszych polityków nie odważył się na tak mocne słowa jak brytyjski premier:  (…) Konserwatyści wierzą, że nasze społeczeństwo jest silniejsze, gdy wzajemnie się wspieramy. Nie jestem za homomałżeństwami pomimo tego, że jestem konserwatystą. Opowiadam się za nimi właśnie dlatego, że jestem konserwatystą.

[jotpe]

Źródła: Queer.de, Gazeta.pl, CNN