Konwencja przeciwko przemocy podpisana, biskupi oburzeni

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania, podpisała w imieniu Polski Konwencję Rady Europy o zapobieganiu przemocy wobec kobiet, co nie spodobało się polskiemu Kościołowi katolickiemu. Biskupi powtórzyli formułowane już wcześniej zarzuty, że konwencja definiuje płać w sprzeczności z „prawem naturalnym”, z pominięciem różnic biologicznych.

Zdaniem Episkopatu definicja płci rozumianej jako role, które w danym społeczeństwie uznawane są za typowe dla mężczyzn lub kobiet, jest sprzeczne z definicją płci opierającą się na różnicach biologicznych. W odpowiedzi na te zarzuty Kozłowska-Rajewicz podkreśla, że płeć kulturowa – gender – to nie jest fanaberia, lecz pojęcie znane nauce, np. w socjologii, od kilkudziesięciu lat.

Polskim biskupom nie podoba się również wynikający z konwencji obowiązek edukowania w zakresie niestereotypowych ról płciowych. Zdaniem Episkopatu, jest to droga do promowania homoseksualizmu. Podobne zdanie wyrażał Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości w rządzie Tuska. W wystąpienia publicznych twierdził on, że konwencja służy zwalczaniu tradycyjnego modelu rodziny i promowaniu związków homoseksualnych

Podpisanie dokumentu nie oznacza jeszcze pełnego sukcesu, ponieważ dokument musi zostać ratyfikowany przez Sejm. Trudno dziś powiedzieć, czy są na to jakiekolwiek szanse. Jak przypomniała pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania, droga do ratyfikacji może być bardzo długa. W najgorszym przypadku potrwa kilka lat.
Konwencja o zwalczaniu i zapobieganiu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej została przyjęta w maju 2011 r.w Stambule przez Komitet Ministrów Rady Europy. Dotychczas została podpisana przez 19 państw. Ratyfikowała ją jedynie Turcja. Z jej treścią można zapoznać się na portalu Europapraw.org.

Za: Gazeta.pl, Rownetraktowanie.gov.pl, TOK FM
.
[jotpe]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa