Japonia: apel dotyczący praw społeczności LGBT

Sytuacja polityczna w stolicy Japonii, Tokio, właśnie ma szansę ewoluować dzięki zmianie na stanowisku gubernatora. Przez ostatnie 13 lat w Tokio urząd ten obejmował Shintaro Ishihara, związany ze skrajną prawicą, a przedtem wspierający ponoć sektę Najwyższej Prawdy (znanej też pod nazwami Aum i Aleph), odpowiedzialną z kolei za atak gazowy na tokijskie metro w 1995 roku.

Wśród dziewięciu kandydatów na jego miejsce większość typuje czterech kandydatów, z czego jeden jest protegowanym Ishihary (Naoki Inose), a pozostała trójka (Shigefumi Matsuzawa, Takashi Sasagawa, Kenji Utsunomiya) jest znacznie bardziej liberalna. Środowiska LGBT postanowiły wykorzystać tę okazję i do wszystkich kandydatów wystosowały petycję pod hasłem „WE ARE HERE!”. Głównym promotorem tej akcji jest tokijska knajpka branżowa – Gossip (http://gossip-cafe.com/) znajdująca się przy jednej z głównych ulic dzielnicy Harajuku, mekki różnego typu subkultur i grup mniejszościowych.

Petycja jest dostępna pod tym adresem: http://www.change.org/lgbtpride_kouyaku

Jej treść co prawda nie ma jeszcze oficjalnego angielskiego przekładu, ale po polsku brzmi następująco:

Ja, niżej podpisany, uważam, że prawdziwym znaczeniem terminu „społeczeństwo dostatku” jest społeczeństwo, gdzie istnieje możliwość wybrania spośród wielu sposobów na życie.

Dlatego też chcę by wielu różnych ludzi mieszkało w Tokio i chcę działać na rzecz tej zmiany.

Precyzyjnie rzecz ujmując, chciałbym zwrócić uwagę Szanownych Państwa, ubiegających się o stanowiska gubernatora naszego miasta, na kwestię praw człowieka wśród mniejszości seksualnych.

Mówi się, że mniejszości seksualne stanowią około 5,2% populacji.

W Tokio oczywiście znajduje się wielu takich ludzi.

Jeśli wziąć pod uwagę, że w okręgu wyborczym Tokio mamy 10,74 miliona osób uprawnionych do głosowania, to daje nam około 558 tysięcy głosujących o innej orientacji seksualnej. Z całą pewnością w Państwa elektoracie znajduje się sporo takich osób.

Czuję jednak, że stołeczna administracja traktuje osoby o różnych stylach życia i  z mniejszości seksualnych jakby ich nie było, chociaż przecież wiele takich osób mieszka w Tokio.

Podczas tych wyborów chcielibyśmy, jako środowisko LGBT i ludzi nas wspierających, pomóc naszemu miastu zrozumieć ten fakt, a także zmienić obecny stan rzeczy.

Mniejszości seksualne to nie jakaś grupa żyjąca gdzieś daleko stąd, ale istniejąca tuż obok. Osoby LGBT są także wśród pracowników administracji. Z pewnością, Drodzy Kandydaci, macie też takie osoby pośród Waszych przyjaciół, znajomych i rodziny.

Mniejszości seksualne są bliskim każdemu zjawiskiem.

Z pewnością żyją w sąsiedztwie Szanownych Kandydatów. Dobrze byłoby gdyby ludzie z mniejszości seksualnych żyjący już razem (z Wami) w tym mieści, mogły otwarcie żyć w Tokio.

Chciałbym, by to miasto stało się miejscem, w którym każdy mógłby zamieszkać.

Proszę, wesprzyj ruch na rzecz uznania „Praw człowieka dla ludzi z mniejszości homoseksualnych”.

Z góry dziękuję za szybką reakcję (odpowiedź).

[Twoje Imię]

(tłum. Agnieszka Gorońska)

 

Język petycji jest co prawda bardzo ogólnikowy i raczej prosty, ale ma trafić do wszelkiego typu obywateli, niezależnie od ich wiedzy na temat praw środowisk LGBT, a ponadto jest charakterystyczny dla języka polityki w Japonii, w którym póki ustawa (niezależnie od szczebla) nie osiągnie ostatecznej wersji – brak skonkretyzowanych działań i postanowień.

Czytelniczki i Czytelnicy również mogą podpisać się pod petycją, ponieważ do jej przedłożenia potrzebne jest 10 tys. podpisów – akcja niedawno wystartowała i jest ich dopiero niecałe 600. Nie musicie znać „krzaczków”, poniżej instrukcja wypełnienia:

 

[Agnieszka Gorońska]

 

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa