- homiki.pl - https://homiki.pl -

Interesująca publikacja Lambdy Warszawa

[1]Na stronie internetowej Stowarzyszenia Lambda Warszawa udało się nam odkryć bardzo ciekawą publikację. Jest to Praktyczny poradnik pomocowy, do pobrania jako plik .pdf – ponad 70 stron informacji z przeróżnych dziedzin. Znajdziemy tu zarówno wskazówki, co zrobić, jeśli zostało się ofiarą przemocy czy gwałtu, jak i informacje na temat dostępu do służby zdrowia. Tematy mogą wydawać się dobrane nieco chaotycznie, ale ich zestaw wynika, jak napisano we wstępie, z potrzeb osób zgłaszających się po pomoc do Stowarzyszenia Lambda Warszawa.

Nas zainteresowały głównie wskazówki dotyczące dyskryminacji – zwięźle, ale jasno i przystępnie podane definicja, przepisy, wskazówki do kogo należy się zwrócić, jeśli jest się ofiarą dyskryminacji. Ciekawy jest również rozdział pod nieco mylącym tytułem „Związki partnerskie” – nie ma tu bowiem informacji o polskich projektach ustaw czy tez rozwiązaniach zagranicznych, a raczej wskazówki, jak w obecnym stanie prawnym wyglądają nasze prawa i obowiązki wobec partnerów/partnerek tej samej płci i wobec państwa. Znajdziemy w nim odpowiedzi na takie pytania jak: Czy mogę uzyskać informację o stanie zdrowia i zdecydować o leczeniu mojego/mojej partnera/partnerki, jeśli przebywa w szpitalu? Czy mogę odbierać korespondencję pocztową mojego/mojej partnera/partnerki? Czy mogę odbierać wynagrodzenie za pracę partnera/partnerki? Czy ja i mój/moja partner/partnerka możemy wspólnie dokonywać kupna mieszkania lub innych przedmiotów? Czy muszę zeznawać w sądzie, gdy mój partner/partnerka jest oskarżony/a? Tematy te prędzej czy później mogą pojawić się w życiu każdego z nas, dlatego też serdecznie zachęcamy do zapoznania się z publikacją.

Jak piszą autorzy i autorki: Poradnik, który trzymasz w rękach został stworzony, aby zgromadzić w jednym miejscu podstawowe informacje z kilku obszarów tematycznych – przemocy, dyskryminacji, związków partnerskich, zdrowia, spraw socjalnych i prawnych. Zdajemy sobie sprawę, że na każdy z tych tematów napisać można wiele tomów książek, ponieważ obejmują bardzo szeroki wachlarz zagadnień. Naszym zamysłem nie było jednak ich całościowe opracowanie. To, co dla nas było najważniejsze, to wyjście naprzeciw potrzebom i pytaniom naszych klientów i klientek. Dlatego poprosiliśmy ich/je o sformułowanie konkretnych pytań, które są dla nich ważne, i na które chcieliby/chciałyby znać odpowiedź. Dążyliśmy/dążyłyśmy do tego, aby udzielone odpowiedzi były aktualne i napisane przystępnym językiem.

Publikację można pobrać ze strony internetowej Stowarzyszenia Lambda Warszawa [2].

 

[sass]