Stany Zjednoczone te same, a jednak zmienione

Wybory prezydenckie w USA nie przyniosły wielkiej zmiany politycznej. Reelekcja Baracka Obamy nie zapowiada jakichś znaczących zmian w polityce amerykańskiej – czy to krajowej, czy zagranicznej. Dla „dużej” polityki polskiej zwycięstwo Mitta Romneya byłoby zapewne lepsze – to on opowiadał się przez całą kampanię wyborczą za „europocentryczną” polityką zagraniczną USA, podczas gdy Obama zawsze skupiał się bardziej na Azji i dobrej współpracy z Rosją. Jednak z perspektywy stosunków społecznych i kwestii światopoglądowych, a także sytuacji różnych mniejszości w USA, zwycięstwo Obamy jest dużą ulgą. Polityka społeczna będzie prawdopodobnie szła nadal w kierunku „uczłowieczenia” i otwarcia na biedniejszych, a sytuacja mniejszości (w tym osób LGBTQ) będzie się dalej normalizować.

Warto przypomnieć, że zasługą (pośrednią lub bezpośrednią) Obamy jest zniesienie DADT, zniesienie państwowego (federalnego) poparcia dla Defence of Marriage Act i rozszerzenie praw socjalnych dla partnerów w związkach jednopłciowych. Obama zasłynął także mianowaniem na wiele stanowisk osób otwarcie homoseksualnych.

Tymczasem przy okazji wyborów prezydenckich w wielu stanach głosowano w wyborach uzupełniających do Kongresu, a także podejmowano decyzje w sprawach lokalnych, w wymiarze danego stanu. I tak, w stanach Maryland, Maine i Washington wyborcy potwierdzili, że chcą wprowadzenia instytucji małżeństw jednopłciowych. We wszystkich tych stanach tematem referendów był sprzeciw wobec przyjętych już wcześniej przepisów wprowadzających małżeństwa.

W wyborach uzupełniających do Senatu fotel zdobyła startująca z Wisconsin Tammy Baldwin, działaczka LGBTQ i ruchu feministycznego. Została pierwszym otwarcie homoseksualnym senatorem w USA.

 

[sass, źródła: PinkNews, Guardian]

 

 

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa