Dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Transpłciowych

20 listopada już po raz czternasty obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Transpłciowych, ustanowiony dla upamiętnienia transpłciowych ofiar zabójstw, tortur i dyskryminacji.

Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Transpłciowych (Transgender Day of Remembrance) ustanowiono w 1999 roku w Stanach Zjednoczonych. Jego celem jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat problemów i potrzeb osób transpłciowych. Przede wszystkim jednak jest okazją do wspominania transseksualnych ofiar przemocy na całym świecie. Jak ważny to temat, świadczy sporządzany w ramach projektu „Transrespect versus Transphobia Worldwide” raport pt. „Trans Murder Monitoring” (TMM). Dokument zawiera niepełną i wciąż uzupełnianą listę zabójstw popełnionych na osobach transpłciowych na świecie. Uwzględniane są wyłącznie te przypadki, w których tożsamość jest przyczyną morderstwa.

Z raportu TMM wynika, że od 15 listopada 2011 roku do 15 listopada br. zamordowano 265 kobiet i mężczyzn trans. Gdy porówna się tegoroczny wynik do aktualizacji z poprzednich lat (162 doniesień w 2009 roku, 179 doniesień przed dwoma laty, 221 doniesień w 2011 roku) dostrzega się wyraźny wzrost zabójstw. Najwięcej aktów przemocy ze śmiertelnymi ofiarami zanotowano w Ameryce Środkowej i Południowej (ok. 80 proc. wszystkich doniesień). W tragicznych statystykach przodują Brazylia (126 zabójstw) i Meksyk (48). Na trzecim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone (15 przypadków). W Europie ujawniono 5 zabójstw, choć informacja ta nie jest precyzyjna, ponieważ w tym przypadku wszystkie osoby trans zostały zabite w Turcji.

Od początku 2008 roku, kiedy zaczęto tworzyć raport „Trans Murder Monitoring”, zanotowano  1083 zgłoszenia zabójstw osób transpłciowych w 56 krajach. Niestety ujawnione przypadki są tylko drobnym ułamkiem prawdziwej liczby zabójstw kobiet i mężczyzn transseksualnych. W raporcie znajdują się informacje publikowane wyłącznie w internecie w informacyjnych portalach internetowych, na stronach internetowych służb ścigania, forach.

Więcej informacji o raporcie „Trans Murder Monitoring”.

www.transrespect-transphobia.org

www.transfuzja.org

fot.:  www.facebook.com/transdayofremembrance

 

[jepi]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa