Na Ukrainie się nie promujemy

Parlament Ukrainy jednogłośnie przyjął wczoraj prawo zakazujące znanej już skądinąd „homoseksualnej propagandy”. Podczas głosowania nieobecnych było 60 posłów i posłanek, zaś pozostali zdecydowanie opowiedzieli się za przepisem.

Prawo przewiduje karę do pięciu lat więzienia za „homoseksualną propagandę”. Jak komentują ukraińscy działacze LGBTQ, jest na tyle nieprecyzyjne, że trudno określić, co taką „propagandą” być może. Pod tym względem przepis przypomina te przyjęte w różnych okręgach Rosji, z Petersburgiem na czele – im mniej precyzyjna definicja, tym łatwiej o nadużycia.

Co ciekawe, głosowanie zostało zapowiedziane zaledwie dzień wcześniej, prawdopodobnie po to, by uniemożliwić organizacjom LGBTQ podjęcie jakichkolwiek szerzej zakrojonych działań. Mimo to kilkanaście osób pojawiło się wczoraj pod ukraińskim parlamentem, apelując o nieprzyjmowanie przepisu sprzecznego z prawami człowieka.

Kolejne głosowanie nad projektem odbędzie się prawdopodobnie jeszcze w październiku, potem ustawę będzie musiał jeszcze przyjąć prezydent Wiktor Janukowycz, który uchyla się na razie od jasnej odpowiedzi, czy poprze to prawo, czy nie.

Przyjęcie ustawy spotkało się z natychmiastową krytyką za granicą. Parlament Europejski potępił je jako naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych. Pojawiły się również sugestie, że wprowadzenie ustawy w życie może oznaczać zawieszenie rozmów o porozumieniu o ruchu bezwizowym między Ukrainą a UE.

 

[sass, źródło: GayStarNews, PinkNews]

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa