Paweł Gilowski, Wykład katechizmu Kościoła krześcijańskiego z Pism świętych […], [b.m.w.] 1579

Paweł Gilowski, Wykład katechizmu Kościoła krześcijańskiego z Pism świętych dla wiary prawdziwej utwierdzenia, a fałszywej się ustrzeżenia napisany, [b.m.w.] 1579.

 

Wywodzące się z tradycji średniowiecza zarzucanie sodomii wrogim sąsiadom lub religijnym przeciwnikom, mające świadczyć o ich słabości, odżyło w okresie kontrreformacji. Kalwiński kaznodzieja Paweł Gilowski, potępiając w swych wykładach na temat katechizmu obrzydliwość „grzechu sodomskiego”, wytykał jego uprawianie duchowieństwu katolickiemu, zarzucając propagowanie sodomii renesansowemu poecie i tłumaczowi, arcybiskupowi Benewentu Giovanniemu della Casa (1503-1556).

Ponieważ prezentowany skan z Wykładów katechizmowych … został wykonany z egzemplarza, który przetrwał do naszych czasów w nienajlepszym stanie, podajemy poniżej zapis fragmentu tekstu odnoszący się do sodomii:

Zakazuje się sodomią, mężczyzny z mężczyzną brzydliwe bawienie się, jakowej brzydliwości we Włoszech i we Francyjej, i u mnichów niemało zawadza się i niektóry z kardynałów, Joannes a Cassa książki pisał o tej sprośności, zalecając ją ludziom; którą sprośność Pan srodze pokarał w Sodomie i w Gomorze ogniem siarczanym.

Eksponat udostępniony do publikacji przez osobę, która zastrzega sobie anonimowość.

Kliknij aby powiększyć obrazek

 

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa