- homiki.pl - https://homiki.pl -

Homofob arcybiskupem San Francisco

Watykan powierzył biskupowi Salvatore Cordileone kierowanie liczącą pół miliona dusz archidiecezją San Francisco. Biskup należy do najtwardszego konserwatywnego betonu wśród duchownych w USA. Dał się wielokrotnie poznać jako homofob, przeciwnik aborcji, obrońca katolickiego małżeństwa.

[1]

Fot.: QvisDevs/Wikipedia

Amerykańska nominacja Watykanu to umocnienie konserwatywnego kursu Kościoła Katolickiego. To nic nowego, bo kierunek ten obrał jeszcze poprzedni papież, a Benedykt XVI jest jego twórczym kontynuatorem. Nowością jest powierzenie skrajnemu konserwatyście misji kierowania diecezją w San Francisco, „tęczowej stolicy” USA i mieście wielce zasłużonym dla kultury gej-les i ruchu emancypacyjnego LGBT. Trudno o mocniejszy znak, że nikt z książąt KoKatu z homoseksualistami rozmawiać nie będzie.

A otwartym umysłem biskup Salvatore Cordileone nie grzeszy. Ksiądz ten należy do grupy najbardziej konserwatywnych biskupów amerykańskich. W łonie swojego kościoła wsławił się m.in. tym, że jako pierwszy biskup od 1970 roku odprawił w Kalifornii mszę w obrządku trydenckim (miało to miejsce w 2009 roku). Cordileone pełni funkcję  przewodniczącego Komisji Episkopatu USA ds. Obrony Małżeństwa. Obrony przed związkami tej samej płci, które miałyby – zdaniem hierarchy – nie tylko niszczyć rodziny, lecz również prowadzić do erozji demokracji.

Nowy pasterz SF był jednym z inicjatorów referendum o nazwie Proposition 8 / Prop 8, którego celem było wpisanie do ustawy zasadniczej Kalifornii poprawki numer 8 precyzującej definicję małżeństwa jako związku różnopłciowego. Za poprawką było 52,5 proc. głosujących w referendum, przeciw – 47,5 proc. Poprawka przeszła i to zaledwie kilka miesięcy po tym, jak Kalifornia umożliwiła zawieranie legalnych związków małżeńskich osobom tej samej płci. Stanowy Sąd Najwyższy zalegalizował je w maju 2008 roku, a referendum odbyło się w listopadzie. Tęczowe małżeństwa zostały zawieszone – już po tym, jak 20 tys. lesbijek i gejów wstąpiło w ten związek. Do dziś trwa sądowa batalia o unieważnienie ósmej poprawki i odwieszenie prawa do homomałżeństw (na początku br. Prop 8 została uznana za niekonstytucyjną).

Cordileone został biskupem San Francisco pod koniec lipca, ingres zaplanowany jest na początek października br.

(NYT, Queer.de, Informacjeusa.com)