Jak mówić o zakażeniu HIV

Lęk przed odrzuceniem, dyskryminacja, gorsze traktowanie i wytykanie powodują, że ludzie żyjący z HIV często boją się mówić o swoim zakażeniu nawet najbliższym. Jak przełamać ten strach?

 

Laureat programu Pozytywnie Otwarci, wrocławskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Zagrożonych i Wykluczonych Zagrożeniem Społecznym „Podwale Siedem”, zainicjowało cykl warsztatów mających na celu poprawę zdolności komunikowania się zakażonych HIV z innymi osobami. Podczas dwudniowych zajęć „Chcę Ci powiedzieć… – Kogo i jak informować o swoim zakażeniu”, doświadczeni lekarze i terapeuci, nauczą jak otwarcie mówić o swoim zakażeniu, emocjach i problemach związanych z HIV. Pomysłodawcy projektu będą chcieli zwrócić szczególną uwagę na sposoby informowania otoczenia o zakażeniu i wynikających z tego zagrożeniach. Pierwsza edycja warsztatów odbędzie 21-22 lipca. Kolejne w październiku i listopadzie.

Pracując z osobami seropozytywnymi w ramach współpracy z Krajowym Centrum ds. AIDS z przykrością stwierdzamy, że osoby zakażone HIV często wycofują się z życia społecznego, towarzyskiego, związków partnerskich, ponieważ obawiają się, jak byłaby przyjęta informacja o zakażeniu HIV. Lęk przed odrzuceniem, dyskryminacją, lub innymi konsekwencjami sprawia, że osoby zakażone unikają sytuacji, w której mogliby się dzielić z innymi informacją o swoim statusie – stwierdza dr Łukasz Łapiński, współtwórca warsztatów „Chcę Ci powiedzieć…”.

Z badań przeprowadzonych przez „Sieć Plus” – Ogólnopolską Sieć Osób żyjących z HIV/AIDS we współpracy z organizatorami programu Pozytywnie Otwarci wynika, że co dziesiąty zakażony nie ma zaufanej osoby, do której mógłby zwrócić się ze wszystkimi swoimi osobistymi problemami, a prawie 40 proc. w razie trudności nie może liczyć na wsparcie finansowe znikąd. Ponad 30 proc. twierdzi, że w ciągu ostatnich 2 lat doświadczyło dyskryminacji w związku z HIV. Co dziesiąty badany przeżył w związku z zakażeniem rozstanie z partnerem, a aż co czwarty zrezygnował z uprawiania seksu.

Ważnym elementem, szczególnie w początkowym okresie zakażenia, jest ujawnienie własnego statusu serologicznego innym osobom. Bardzo istotna jest świadomość i wiedza osoby zakażonej o tym, komu i jak powiedzieć o swoim zakażeniu. Oczywiście w każdym przypadku jest to sytuacja bardzo indywidualna, wymagająca wiele taktu i delikatności. Bywa przecież, że sposób przekazania takiej informacji bliskim, w tym partnerowi lub partnerce, decyduje o dalszym losie związku – mówi Katarzyna Wójcik, psycholog z Poradni Terapii Uzależnień od Substancji Psychoaktywnych WCZ, współtwórczyni projektu „Chcę Ci powiedzieć…”.

Podczas warsztatów, w ramach zajęć dydaktycznych, zostaną poruszone m.in. kwestie związane z życiem seksualnym w parach o mieszanym statusie serologicznym oraz w relacjach, w których obie osoby są zakażone. Prowadzący zajęcia położą nacisk na aspekty prawne w kontekście HIV/AIDS.

Osoba z HIV musi wiedzieć, że jedyną osobą, która powinna w świetle prawa wiedzieć o zakażeniu HIV jest jego lub jej partner seksualny, w tym także przypadkowi. Osoby zakażone często nie dają sobie sprawy z faktu, że inne osoby, jak rodzice, rodzeństwo, przyjaciele, koledzy z pracy, nie muszą być informowani o ich zakażeniu – dodaje dr Łukasz Łapiński.

W części praktycznej warsztatów, uczestnicy dowiedzą się, jak słuchać i otwarcie komunikować swoje potrzeby i problemy.

Zajęcia będą się odbywać w małych grupach (6-8 osób). Opłata za warsztaty wynosi 50 zł od osoby. Organizatorzy zapewniają nocleg i wyżywienie. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem poradnia@podwale-siedem.pl

Poziom wiedzy o HIV rośnie, a rokowania osób seropozytywnych są coraz lepsze. Z wirusem można żyć długie lata. Zapewne m.in. dlatego osoby niezakażone coraz częściej decydują się na życie z osobą seropozytywną. Warto jednak pamiętać o tym, że jakość takiej relacji zależy w ogromnej mierze od umiejętności przekazywania informacji o swoim zakażeniu – powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny Gilead Sciences Poland, firmy, która w ubiegłym roku przekazała 185 tysięcy złotych na granty w konkursie Pozytywnie Otwarci.

***

Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m. st. Warszawy, Wojewoda Mazowiecki, Krajowe Centrum ds. AIDS, Służba Zdrowia, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences.

 

Dodatkowych informacji udziela:

Andrzej Kropiwnicki

Biuro Organizacyjne

Pozytywnie Otwarci

Tel.: +48 603 663 822

E-mail: biuro@pozytywnieotwarci.pl

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa