Dekada związków w Niemczech

17 lipca 2002 roku, Federalny Sąd Konstytucyjny w Karlsruhe uznał, że uchwalona rok wcześniej ustawa o rejestracji związków jednopłciowych nie jest sprzeczna z konstytucją. Sędziowie trybunału zrobili jednak znacznie więcej dla lesbijek i gejów. Dali bowiem jasną sugestię, że nawet zrównanie rejestrowanego partnerstwa z małżeństwem nie łamałoby ustawy zasadniczej.

Związki w Europie (Silje L. Bakke, źródło: Wikipedia)

Ustawa o związkach partnerskich (Lebenspartnerschaftsgesetz) działa od 1 sierpnia 2001 roku, przy czym partnerstwo zdefiniowane przez przepisy ustawy pod względem cywilno-prawnym odpowiada w dużej części instytucji małżeństwa. To z kolei nie podobało się prawicowym politykom federalnym oraz chadeckim rządom niektórych krajów związkowych. Bawaria, Turyngia i Saksonia wniosła do Federalnego Sądu Konstytucyjnego, niemieckiego odpowiednika naszego trybunału konstytucyjnego, skargę, przy czym powoływano się na artykuł 6 ustawy zasadniczej („Małżeństwo, rodzina, dzieci”). Konserwatywni politycy uważali bowiem, zawieranie uznawanych przez prawo cywilne związków przez osoby homoseksualne, uderza w instytucję małżeństwa i niszczy rodziny hetero (skąd my to znamy?!).

17 lipca 2002 roku trybunał uznał konstytucyjność ustawy. Sędziowie większością głosów uznali wówczas, że związek małżeński, zdefiniowany jako relacja kobiety z mężczyzną, znajduje się nadal pod szczególną ochroną państwa, a  ustawa o rejestracji związków w żaden sposób nie umniejsza tej ochrony ani nie jest wymierzona przeciwko małżeństwu. Jak podkreślono, obie formy partnerstwa przeznaczone są dla różnych grup w społeczeństwie: małżeństwo dla par heteroseksualnych, rejestrowane związki – dla gejów i lesbijek. Nie można zatem – zdaniem sądu – mówić o niszczeniu instytucji małżeństwa.

Trybunał otworzył również drogę do zrównania praw osób będących w rejestrowanym związku z prawami małżonków – sędziowie orzekli, że faktu konstytucyjnej ochrony małżeństwa nie może być punktem wyjścia do dyskryminacji par znajdujących się w związku homo. Od tamtej pory sytuacja prawna gejów i lesbijek w oficjalnych związkach została jeszcze bardziej wzmocniona. Przykładowo – w 2010 Sąd Konstytucyjny uznał m.in., że homoseksualni obywatele nie mogą być dyskryminowani przy ustalaniu wysokości podatku spadkowego. Pary gejowskie i lesbijskie nie mogą być przez prawo traktowane gorzej niż rodziny, ponieważ narusza to konstytucyjną zasadę równości obywateli.

(Za: Queer.de, FAZ, Die Welt)

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa