Podsumowanie Queerowego Maja i Parady Równości

Organizatorzy dwóch największych polskich masowych imprez LGBTQ podsumowują tegoroczne wydarzenia. Zachęcamy do lektury:

 

***

Tegoroczny festiwal Queerowy Maj w Krakowie, który trwał w dniach 17-21 maja 2012, mamy już za sobą. Ponad dwadzieścia wydarzeń festiwalowych o różnorodnym charakterze spotkało się z zainteresowaniem łącznie kilkuset osób. Mamy nadzieję, że przeprowadzone w tym czasie dyskusje, warsztaty, pokazy filmów, imprezy integracyjne, prezentacje artystyczne były dla Was wydarzeniami oryginalnymi i ciekawymi.

W trakcie festiwalu odbył się również krakowski Marsz Równości. Wśród około 700 uczestniczek i uczestników tej manifestacji spotkały się osoby, dla których „Różnorodność, Solidarność, Równość”, czyli słowa z hasła przewodniego Marszu, niosą istotną treść polityczną. Uznajemy, że odważny i wolnościowy charakter tej demonstracji oraz znaczna liczba osób w niej idąca są ważnymi sygnałami o potrzebie zmian społecznych wyrażonych m.in. w Manifeście i Postulatach Marszu Równości w Krakowie.

Marsz Równości spotkał się także z dużym zainteresowaniem medialnym. Za wszystkie relacje zgodne z zasadami etyki dziennikarskiej, czyli rzetelne, pokazujące istotę i idee stojące za intencjami i poglądami jego organizatorek i organizatorów dziękujemy. Niestety, niektóre z relacji okazały się odbiegać od tych standardów. Zamiarem Komitetu Organizacyjnego jest szczegółowe zbadanie i interweniowanie wobec materiałów medialnych przekazujących nieprawdziwy obraz tegorocznego Marszu.

Marsz Równości był także okazją do współpracy w kwestii bezpieczeństwa tego zgromadzenia publicznego z przedstawicielami Urzędu Miasta Krakowa oraz Policji. Problematyczny jest dla nas tryb pracy, w jakim Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM Krakowa przygotowuje się do zabezpieczenia Marszu Równości. Kolejny rok z rzędu jesteśmy zapraszani na wspólne, tj. z przedstawicielami kontrdemonstracji, spotkanie przez tę jednostkę Urzędu Miasta, na kilka dni przed Marszem. Trasa Marszu zgłoszona została 30 dni przed datą tego wydarzenia i nie uległa modyfikacji. Nie została przez nas także podana do wiadomości publicznej, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo obecności podczas Marszu grup agresywnie nastawionych wobec jego uczestniczek i uczestników. Przedstawiciel kontrmanifestacji natomiast, po zorientowaniu się na ww. spotkaniu o planowanym przebiegu początku trasy Marszu zgłosił chęć modyfikacji trasy swojego zgromadzenia publicznego w celu spotkania się obydwóch demonstracji na Placu Szczepańskim. Spotkało się to z aprobatą dyrektora Wydziału p. Adama Młota.

Uznajemy, że tak aranżowane i w ten sposób prowadzone spotkania nie służą uzyskaniu możliwie bezpiecznej przestrzeni dla Marszu Równości. Nie wynika taki tryb podejmowania decyzji ani z obowiązującej ustawy Prawo o zgromadzeniach, ani z dobrych praktyk administracyjnych, których zasadą nadrzędną powinno być dążenie do zagwarantowania swobodnego demonstrowania poglądów w przestrzeni publicznej. Osiągnięcie tego celu przez Marsz Równości było poprzez działania Urzędu Miasta Krakowa utrudnione. Jesteśmy także bardzo zdumione i zdumieni wypowiedziami p. Filipa Szatanika z Wydziału Informacji, Turystyki i Promocji UM Krakowa opublikowanych na łamach krakowskiej „Gazety Wyborczej”. Oświadczenie w sprawie m.in. tych wypowiedzi zostało już przez Komitet Organizacyjny opublikowane i przesłane do Urzędu Miasta.

Nie mamy zamiaru oceniać pracy Policji, bowiem nie mamy pewnej wiedzy o wszystkich okolicznościach, które mogłyby na taką ocenę wpłynąć. Chcemy natomiast podkreślić, że obecność stosunkowo dużej ilości funkcjonariuszy z powodu przybycia na Marsz parlamentarzystów/ek jest sygnałem zarówno pozytywnym, jak i negatywnym. Mamy nadzieję, że służby publiczne odpowiedzialne za bezpieczeństwo pokojowych manifestacji na rzecz praw człowieka w Polsce będą w przyszłości ochraniać w takim samym stopniu przed agresją ich uczestniczki i uczestników niezależnie od obecności wśród nich rozpoznawalnych powszechnie członkiń i członków centralnych instytucji publicznych.

Chcemy także tutaj wyrazić solidarność z uczestniczkami i uczestnikami zgromadzenia publicznego Inicjatywy Prawo do miasta, które odbyło się na Rynku Głównym w Krakowie kilka dni po Marszu Równości. Uważamy, że w przypadku rozwiązania i usunięcia tej manifestacji w haniebny sposób Urząd Miasta Krakowa i służby porządkowe złamały konstytucyjne prawo do zgromadzeń.

Organizatorki i organizatorzy festiwalu Queerowy Maj i Marszu Równości pragną przekazać wreszcie tą drogą podziękowanie dla wszystkich uczestniczek i uczestników festiwalu i marszu, a także osób, grup formalnych i nieformalnych oraz instytucji, z którymi współorganizowane były spotkania, prezentacje i działania skupione w tegorocznym programie festiwalu.

Komitet Organizacyjny festiwalu Queerowy Maj i Marszu Równości w Krakowie

***

Dziękujemy Wam za Paradę Równości 2012!  To było niesamowite popołudnie. Dzięki Wam i dla Was. Parada Równości 2012 za nami, uznajemy ją za sukces, co nie oznacza, że nie uczymy się na błędach.

Po pierwsze, dziękujemy Wam za to, że byliście i byłyście z nami. Pogoda nie dopisywała, było strasznie zimno jak na czerwiec a mimo wszystko – było nas mnóstwo. Szacunki uzgodnione z policją wskazują, że w Paradzie Równości 2012 wzięło udział ok. 3,5-4 tys. osób. To Wy byliście/byłyście Paradą Równości. Nie zapominamy o gościach z zagranicy, którzy nie mogą świętować u siebie i dlatego przybywają do Warszawy oraz tych, którzy korzystając z kilkudziesięcioletniego doświadczenia marszy na rzecz równości w swoich rodzinnych miastach, chcą wspierać nas swoją obecnością.

Po drugie, dziękujemy Wolontariatowi Równości. To Wasza ciężka praca sprawiła, że mimo zmian planów, mimo nerwowej atmosfery, mimo całego zamieszania, przemarsz był bezpieczny, sprawny i wesoły. Wasza ciężka praca jest czymś, za co wszyscy i wszystkie są Wam wdzięczni/wdzięczne.

Po trzecie, dziękujemy gościom, którzy wsparli Paradę Równości. Wiemy, że podczas przemarszu wszyscy/wszystkie jesteśmy równi/równe, ale mamy też świadomość, że wsparcie niektórych osób jest bardziej słyszalne w przekazie mediów. Dziękujemy posłom, posłankom, senatorom, senatorkom, radnym, politykom i polityczkom oraz ich partiom. Dziękujemy artystom i artystkom – także za Wasz wkład w rozbudowę kulturalnej części Parady Równości. Wielkie podziękowania dla ambasadorów, ambasadorek i dyplomatów z innych krajów – nie tylko za podpisanie listu, ale także za udział w samej manifestacji.

Po czwarte, dziękujemy policji i służbom miejskim. Nasza współpraca układa się bardzo dobrze i cieszymy się, że możemy traktować się po partnersku. Dzięki udanej współpracy tegoroczna Parada Równości znów była bezpiecznym i spokojnym świętem równości i otwartości. Postawa Policji, Straży Miejskiej oraz Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego sprawia, że uczestnicy i uczestniczki Parady Równości czują się na niej z roku na rok coraz pewniej.

Po piąte, dziękujemy wszystkim tym, którzy wspomagali Paradę Równości. W tej grupie mieści się mnóstwo osób, których nie jesteśmy w stanie wymienić. Od najdrobniejszych firm, które ułatwiały nam zdobycie niezbędnego sprzętu, przez ludzi, którzy w trakcie samego przemarszu dbali o bezpieczeństwo swoje i innych a skończywszy na tych wszystkich, o których wsparciu nawet my nie wiemy, bo chcą pozostać w cieniu.

Na koniec dziękujemy mediom. Zwłaszcza tym, które rzetelnie i wytrwale relacjonują Paradę Równości. Dzięki temu, że zgodnie z powołaniem realizujecie społeczną misję mediów, możemy próbować trafić z przekazem umiłowania równości, otwartości i różnorodności do większej grupy osób. Jednocześnie chcemy Was przeprosić za wszelkie niedogodności i niedociągnięcia, jakie Was spotkały podczas Parady Równości. Zgromadzenia publiczne zawsze są żywiołem, nad którym nie da się panować w stu procentach. Dlatego przepraszamy za wszelkie problemy, jakie Was spotkały podczas uczestnictwa w tegorocznym marszu. Wierzcie, że dokładamy wszelkich starań, by eliminować je z roku na rok. Dlatego jeśli chcecie podzielić się swoimi uwagami, napiszcie do nas na kontakt@paradarownosci.eu. Jeśli chcecie włączyć się w prace Komitetu Organizacyjnego przyszłorocznej Parady Równości – napiszcie także. Jeśli chcecie włączyć się w prace jako Wolontariat Równości – napiszcie na wolontariat@paradarownosci.eu. Chcemy uczyć się na własnych błędach. Wkrótce zacznie się ewaluacja minionego roku nad Paradą Równości jak i samego przemarszu. Chcemy wyciągać wnioski i zmieniać naszą pracę, by z roku na rok Parada Równości była bezpieczniejsza, większa, bardziej kolorowa, lepiej przygotowana i skuteczniejsza. Dziękujemy za Wasze zrozumienie i za pomoc. Do zobaczenia za rok!

Jej Perfekcyjność, rzecznik prasowy Parady Równości

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa