Parada Równości zmienia trasę!

WAŻNY KOMUNIKAT OD ORGANIZATORÓW PARADY RÓWNOŚCI:

 

Zmienia się trasa zaplanowanej na sobotę Parady Równości. Przemarsz, którego hasłem jest „Po prostu równość!” wyruszy z pl. Konstytucji o godzinie 15:00 i zakończy się na pl. Teatralnym. Będzie bezpiecznie.

 
Zmiana trasy to wynik konsultacji z Komendą Stołeczną Policji, Komendą Policji Warszawa-Śródmieście i Biurem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m. st. Warszawy. Nowa trasa wiedzie z pl. Konstytucji przez ul. Marszałkowską, Al. Jerozolimskie, ul. Emilii Plater, pl. Grzybowski, ul. Królewską, ul. Krakowskie Przedmieście, pl. Zamkowy, ul. Senatorską do pl. Teatralnego.

Do ustalenia zmiany doszło na spotkaniu, które co roku poprzedza Paradę Równości, a które organizuje BBiZK.

 

Zgłoszone obok Parady Równości zgromadzenia publiczne uniemożliwiłyby nam wyjście spod Sejmu. Wszystkie są legalne, więc jeśli nie zachowują się w sposób niewłaściwy, organ gminy nie ma prawa ich zdelegalizować, policja nie może ich usunąć. Stąd decyzja o zmianie przebiegu trasy – wyjaśnia Jej Perfekcyjność, rzecznik prasowy Parady Równości.

 

Przy okazji tegorocznej Parady Równości zarejestrowano na jej pierwotnej trasie aż 13 legalnych kontrmanifestacji, które nie mogą zostać usunięte przez służby miejskie. Organizatorzy podjęli więc trudną, ale jedyną możliwą decyzję i zamienili pierwotną trasę na dwa dni przed wydarzeniem. W tym momencie bowiem nie można już rejestrować nowych zgromadzeń publicznych – ustawa pozwala na to najpóźniej na trzy dni przed planowaną datą wydarzenia.

Na nowej trasie przemarszu nie ma ani jednej kontrmanifestacji.

 

Dodatkowym argumentem jest obawa, że… nie wszyscy zmieszczą się pod Sejmem. Służby miejskie przewidują, że tegoroczna manifestacja może przyciągnąć jeszcze więcej ludzi niż zwykle. Plac Konstytucji jest w stanie pomieścić znacznie więcej manifestantów niż skwer naprzeciw Sejmu. Organizatorzy podkreślają, że nowa trasa pozwala przejść przez ścisłe centrum miasta i zająć najważniejsze arterie miejskie. To zdecydowanie zwiększy widoczność Parady Równości. Zgodnie z pierwotnym celem, Parada przejdzie po raz pierwszy od wielu lat przez Krakowskie Przedmieście.

 

 

Kliknij aby powiększyć mapkę

Proszę wierzyć, że to nie była łatwa decyzja. Zmusiła nas m.in. do zmiany 5 tysięcy wydrukowanych ulotek i szybkiego działania informacyjnego. Ale bezpieczeństwo uczestniczek i uczestników Parady Równości jest dla nas priorytetem – tłumaczy Jej Perfekcyjność.

 

Przemarsz wyruszy o 15:00 z pl. Konstytucji i potrwa około trzech godzin. Jego finałem będzie krótkie i symboliczne Miasteczko Równości, które z racji Euro2012 i zablokowania większości centrum Warszawy będzie jedynie zapowiedzią tego, do czego w przeciągu kilku lat dojść chcą organizatorzy Parady Równości.

 

Bezpieczeństwo podczas Parady Równości

 

Z roku na rok manifestacja gromadzi coraz mniej przeciwników. Niewielkie grupki kontrmanifestantów są usuwane przez policję, jeśli zachowują się w sposób niezgodny z prawem. Ustawa o zgromadzeniach publicznych zaznacza bowiem, że za zakłócanie legalnej manifestacji grozi grzywna i kara ograniczenia wolności do dwóch miesięcy.

 

W tym roku o sprawny i bezpieczny przebieg Parady Równości dbać będzie grupa ponad 30 osób z Fundacji Wolontariat Równości. Specjalnie oznaczone osoby będą czuwać, by w tłumie nie stała się nikomu krzywda, ale także wypraszać z manifestacji osoby, które będą łamać jej regulamin. Dodatkowe zabezpieczenia wprowadzono także wokół platform poruszających się z maszerującymi – będą otoczone sznurkiem trzymanym przez obsługę techniczną każdego pojazdu, by uniemożliwić zbliżanie się do niego.

Wolontariat Równości jest przeszkolony i wie, czego może się spodziewać. Dochodziły do nas m.in. słuchy, że przeciwnicy Parady Równości chcą wejść na teren zgromadzenia publicznego i próbować sabotować je od środka. Nic z tego, jesteśmy na to gotowi – tak my, jak i policja – wyjaśnia Jej Perfekcyjność.

 

Ubiegłoroczne postępowanie policji w sprawie petard rzucanych w stronę uczestników i uczestniczek Parady Równości pod Sejmem zakończyło się brakiem ustalenia sprawców. W tym roku nie ma możliwości, by ktokolwiek legalnie stanął na nowej trasie Parady Równości.

 

Kto będzie na Paradzie?

 

Swoje przybycie na manifestację potwierdziło kilkadziesiąt znanych z życia publicznego osób, m.in. politycy: Ryszard Kalisz, Janusz Palikot, Anna Grodzka, Robert Biedroń, Jerzy Wenderlich, Marek Borowski i Joanna Senyszyn, artyści: Ramona Rey, Fiolka Najdenowicz ale i Doda. Kontrowersyjna artystka chce w ten sposób wraz z innymi okazać swoje wsparcie dla postulatów Parady Równości. Nie będzie jednak, jak podawały niektóre serwisy plotkarskie, śpiewać „hymnu Parady”, bowiem hymn taki nie istnieje.

Swoje przybycie zapowiedzieli także Ambasador USA Lee A. Feinstein oraz Ambasador Wielkiej Brytanii Robin Barnett. Jeszcze większa grupa ambasadorów dzień przed Paradą Równości wystosuje do polskich władz list otwarty, w którym wspiera ideały stojące za manifestacją.

 

Wśród maszerujących jechać będzie 6 platform przygotowanych specjalnie na ten dzień. Swoje wozy przygotowały m.in. Sojusz Lewicy Demokratycznej i Ruch Palikota. Pozostałe należeć będą do klubów kojarzonych z mniejszościami LGBT oraz do organizatorów. Na platformach zaplanowano jak zwykle muzykę, przemówienia, ale i występy drag queen.

 

Ubiegłoroczny przemarsz zgromadził około 5 tys. osób. Jak będzie w tym roku? Komitet Organizacyjny podkreśla, że kluczową rolę dla frekwencji Parady Równości ma… pogoda. To właśnie deszcz w 2009 roku sprawił, że manifestacja była bardzo mała. Wszyscy liczą, że w najbliższą sobotę pogoda nie pokrzyżuje planów przemarszu.

 

Postulaty Parady Równości 2012

 

Postulaty, które akcentuje w tym roku Parada równości to:

 • Znoszenie barier architektonicznych, ograniczających dostępność dóbr kultury, miejsc rozrywki, a także innych miejsc publicznych osobom z niepełnosprawnościami lub rodzicom z wózkami dziecięcymi. Wykluczenie przestrzenne to izolacja społeczna.
 • Uchwalenie ustawy regulującej związki nie będące małżeństwami, w tym szczególnie zabezpieczenie wzajemnych zobowiązań opiekuńczo-prawnych.
 • Wprowadzenie aktywnej polityki antydyskryminacyjnej dotyczącej wszystkich mniejszości, w tym szczególnie rozszerzenie przepisów dotyczących mowy nienawiści o kwestie dotyczące tożsamości płciowej i orientacji seksualnej oraz skuteczne egzekwowanie już istniejących regulacji.
 • Wprowadzenie uregulowań prawnych ułatwiających proces medycznego i prawnego potwierdzenia płci osobom transseksualnym.
 • Nowelizacja ustawy o ochronie praw zwierząt, zaostrzenie przepisów dotyczących maltretowania i zabijania zwierząt oraz zwiększenie wykrywalności i karalności tego typu przestępstw.
 • Wprowadzenie do szkół rzetelnej, nowoczesnej i neutralnej światopoglądowo edukacji dotyczącej ludzkiej seksualności, życia w różnorodnym społeczeństwie oraz nauczanie otwartości na inność.
 • Otwieranie i udostępnianie przestrzeni miejskiej społeczeństwu oraz zaprzestanie zamykania już istniejących obszarów integracji społeczności lokalnych.

 

After party w klubie Akademia

 

Finałowa impreza po Paradzie Równości odbędzie się w klubie Akademia, mieszczącym się w Pałacu Kultury i Nauki (w bramie po prawej stronie Sali Kongresowej). Swój występ tej nocy zapowiedziała m.in. znana z „Mam Talent” drag queen Żaklina. To jednak nie koniec atrakcji, jakie tej nocy przygotowano. Wstęp do klubu  kosztuje 10 zł – w cenie biletu zapewnione jest piwo. Całkowity dochód wspiera organizację Parady Równości 2012.

 

[źródło: mat.org.]

4 komentarzeParada Równości zmienia trasę!

 • Walpurg

  Nie rozumiem, dlaczego organizatorzy przepraszają za zmianę trasy i tłumaczą się z tej decyzji. Pomysł zmiany trasy, by uniemożliwić kontrmanifestacje, był BARDZO DOBRY i ROZSĄDNY!

 • zewsząd i znikąd

  Hymn Parady Równości owszem istnieje, jakoś około 2006 r. nagrał go Duldung. Zresztą bardzo duże wrażenie na mnie zrobiły nawiązania powstańcze w trzeciej zwrotce – toż to tradycja bardzo zawłaszczona przez prawicę, a tu dziewczyny ją przejmują i mówią: my też dziedziczymy tę historię.
  „Poznań, Kraków, Warszawa szykują powstanie,
  niech się stanie,
  Polsko Ty to widzisz, to nie pierwszy taki raz u nas szedł czas,
  kiedy chłopcy i dziewczęta wychodzą kanałami,
  wychodzą z podziemia, wychodzą gromadami (…)
  Ale tak naprawdę jestem jednak pewna
  że cała Warszawa powstanie znów gniewna
  i inne miasta, nie tylko stolica
  nie boją się parada na swoich ulicach.
  Że duch wolności wciąż żyje w narodzie –
  wolność nie w modzie?
  Ale co tam, ona nigdy w modzie tu nie była,
  równość aż po nocach wam się tylko śniła.
  Ale trzeba śnić, trzeba żyć, trzeba iść za wolność
  naszą i waszą.
  Chcieli nas przestraszyć? No to nie przestraszą.”

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa