Europa obchodziła CSD

W ten weekend ulicami wielu miast Europy (i całego świata) przeszły marsze i parady z okazji Christopher Street Day. Dzień ten upamiętnia protest przeciwko akcjom policji na Christopher Street w Nowym Jorku 27 czerwca 1969 r. Tradycją wielu miast jest organizowanie demonstracji publicznych właśnie w tym dniu.

Najgłośniejszą wśród parad europejskich była ta w Berlinie, tradycyjnie już otwarta przez homoseksualnego burmistrza Klausa Wowereita. W tym roku zaplanowano szczególnie „polityczną” trasę, obok berlińskiego parlamentu, pomnika prześladowanych homoseksualistów na Placu Poczdamskim, Reichstagu oraz ambasady Rosji – tym ostatnim organizatorzy chcieli zwrócić uwagę na sytuację w tym kraju. Urzekło nas jedno z haseł (źródło: charlotteobserver.com):

W Berlinie skomentowano również sytuację w naszym kraju, i to pozytywnie – pełnomocnik rządu RFN ds. praw człowieka Markus Loening zwrócił uwagę na to, że sytuacja w Polsce się znacznie poprawiła, a to szczególnie za sprawą Ruchu Palikota. Proces ten przebiega dość wolno. – Dlatego jest tak ważne, by poprzez manifestację CSD w Berlinie dać wyraźny sygnał – stwierdził (wiadomosci.gazeta.pl).

CSD obchodzono również we Włoszech. Ulicami Rzymu przeszło – według organizatorów – 150 tysięcy ludzi. Włosi od wielu lat intensywnie i tłumnie walczą o wprowadzenie związków partnerskich czy małżeństw, w parlamencie już kilkakrotnie debatowano nad projektami ustaw, jednak inicjatywy te każdorazowo kończyły się klęską. Jak jednak widać, mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego nie upadają na duchu. Podczas tegorocznego CSD oprócz promowania haseł równościowych zwracano uwagę na często powtarzające się we włoskiej stolicy napaści na homoseksualistów, które zdaniem organizacji LGBTQ są coraz bardziej brutalne. Wśród manifestantów byli przedstawiciele włoskiej lewicy, a także deputowana Partii Demokratycznej Paola Concia, która zawarła za granicą związek małżeński ze swoją partnerką (tvp.info):

Sprzeczne wiadomości dochodzą z Grecji, gdzie w Salonikachzorganizowano pierwszą paradę z okazji CSD. Polskie media (PAP) informują o 400 uczestnikach, obrzuconych jajkami i butelkami z wodą, a greckie – o „tysiącach”… (źródło: demotix.com)

Naturalnie, CSD świętowano w jego ojczyźnie, czyli w USA. W Nowym Jorku uroczyście obchodzono pierwszą rocznicę wprowadzenia w tym stanie małżeństw jednopłciowych, znakomicie i licznie bawiono się też w innych miastach. W serwisie Charlotteobserver możecie obejrzeć budzącą zazdrość galerię zdjęćz tych bajecznie kolorowych wydarzeń.

Jeśli dysponujecie informacjami, zdjęciami, linkami do informacji o obchodach CSD w innych miastach – zachęcamy do podzielenia się nimi w ramach dziennikarstwa obywatelskiego! 😉

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa