Zbieranie „historii mówionych” osób LGBTQ – pierwsze spotkanie

Wszyscy mamy do opowiedzenia jakieś historie, historie, które znamy od deski do deski. Nadajemy naszym doświadczeniom pewien porządek. Organizujemy nasze wspomnienia w opowieści.
Historia mówiona słucha tych historii. Historia mówiona jest uporządkowanym zbiorem świadectw żyjących ludzi opowiadających o swoich doświadczeniach. (…) Jeśli nie będziemy zbierać i zachowywać tych wspomnień to pewnego dnia znikną one na zawsze. [Judith Moyer, Krok po kroku – przewodnik po historii mówionej]

 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie dla wolontariuszy i wolontariuszek chcących wziąć udział w projekcie zbierania „historii mówionych” wśród osób LGBT.  Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Otwarte Forum przy wsparciu Lambdy-Warszawa i Kampanii Przeciw Homofobii ma na celu uzyskanie – do celów badawczych – nagrań wspomnieniowych dotyczących życia osób LGBT w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem okresu Polski Ludowej. Spotkanie odbędzie się 12 maja o godzinie 15:00 w cafe+deli Tel-Aviv na ul. Poznańskiej w Warszawie.


* * *

Historia nie jest własnością żadnej z grup społecznych czy politycznych. Jej zawłaszczenie przez heteronormatywny dyskurs sprawiło, że osoby LGBT wyjątkowo rzadko pojawiają się w perspektywie historii globalnej. Przeciwdziałać temu można zarówno rozwijając badania z zakresu „studiów LGBT” jak i poprzez wprowadzenie do dyskursu historycznego perspektywy prywatnej. Chcemy skupić się na tym drugim zadaniu.

Chcemy pozwolić Wam opowiedzieć swoją historię. Przemiany społeczne, obyczajowe i polityczne w Polsce sprawiły, że życie osób LGBT zmienia się i choć wciąż jesteśmy świadkami dyskryminacji osób LGBT, to nasze życie wygląda inaczej niż choćby czterdzieści lat temu.

Dzieląc się z nami swoimi wspomnieniami zachowujesz je dla potomnych, udostępniasz badaczom i badaczkom oraz pomagasz w zaistnieniu w polskie perspektywie historycznej osób LGBT.

Stowarzyszenie poszukuje do rozmów osób nieheteronormatywnych urodzonych w lub przed 1965 rokiem.

 

* * *

Jak to się odbywa?

Wolontariusz/wolontariuszka przygotowana przez Stowarzyszenie do zbierania opowieści nagrywa na dyktafon rozmówcę/rozmówczynię, który/która opowiada o swoim życiu. Nie jest to klasyczny wywiad – nasze pytania mają jedynie na celu wsparcie wypowiedzi.

Co dalej?

Nagrana rozmowa nie podlega montażowi. Rozmowę archiwizujemy w postaci płyty CD dostępnej do odsłuchania przez badaczy/badaczki po poprzedniej zgodzie Stowarzyszenia  i rozmówcy. Trzy krótkie – łącznie maksymalnie 15 minutowe – fragmenty rozmowy chcemy opublikować na portalu InnaHistoria.pl. Fragmenty te wybieramy wraz z rozmówca.

Anonimowość?

Jeśli nie chcesz byśmy opublikowali fragmenty rozmowy – jest to możliwe. Podobnie jeśli nie chcesz by przy nagraniu pojawiło się Twoje imię i nazwisko oraz data roczna urodzenia – możemy to zastrzec w Porozumieniu podpisywanym przed nagraniem. Możemy również zastrzec, że nagranie będzie dostępne dla badaczy i badaczek po określonym czasie od rozmowy. Możemy również porozumieć się co do innych – specyficznych – warunków postawionych przez osobę nagrywaną.

Jednocześnie zachęcamy Cię do udzielenia zgody na publikację przynajmniej imienia i daty urodzenia przy nagraniu, a także do wyrażenia zgody na publikację jego fragmentów. Nie tylko pozwala to na lepsze wykorzystanie naszej wspólnej pracy ale i uwiarygodnia nasze działania.

Nie jest ważne gdzie mieszkasz, postaramy się znaleźć wolontariusza/wolontariuszkę z Twojej okolicy.

 

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa