Walka o tęczowe flagi w Warszawie na czas Parady

Jak donoszą organizatorzy Parady Równości, w Warszawie podejmowane są kolejne inicjatywy mające na celu wprowadzenie tęczowej flagi do oficjalnej przestrzeni publicznej.

Przypomnijmy, że Krystian Legierski, radny Rady Warszawy zwrócił się do Prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz z pytaniem o możliwość umieszczenia tęczowych flag na budynkach Urzędu m. st. Warszawy 2 czerwca 2012. Interpelację w tej sprawie złożył 8 maja. Pyta w niej o możliwość ozdobienia budynków urzędu flagami z kolorami tęczy. Podobne inicjatywy mają podejmować radni dzielnicowi należący do SLD. W miniony weekend tęczowa flaga wisiała maszcie przed Urzędem Dzielnicy Ursynów – w ten sposób burmistrz Piotr Guział rozpoczął symbolicznie trwający od soboty Tydzień Równości – serię debat, spotkań, pokazów filmowych i warsztatów dotyczących równości. W noc Parady Równości (2 czerwca) oraz dwie noce wcześniej cały budynek Urzędu Dzielnicy ma zostać podświetlony na tęczowo. Organizatorzy Tygodnia Równości podkreślają, że powstanie w ten sposób największa tęczowa flaga w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy Katarzyna Olszewska (Sojusz Lewicy Demokratycznej) w Radzie Dzielnicy podnosiła sprawę przyłączenia się władz Pragi–Południe do idei propagowanych przez środowiska organizujące Paradę Równości i apelowała do Zarządu Dzielnicy o wywieszenie tęczowej flagi na budynku dzielnicowego ratusza na znak wsparcia idei wolności, równości i tolerancji. Jak podkreśla, nie zamierza na tym poprzestać.

15 maja Wiceprzewodnicząca wygłosiła na posiedzeniu Rady Dzielnicy w imieniu Klubu Radnych SLD oświadczenie, w którym czytamy m.in.: Parada nigdy nie maszerowała ulicami Pragi-Południe. Chcielibyśmy jednak wyrazić swoją aprobatę dla tej inicjatywy i działając jako Klub Radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej, zwracamy się z apelem do Zarządu Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy o wyrażenie w jedynej dostępnej formie poparcia dla organizowanej w dniu 2 czerwca br. parady, poprzez wywieszenie w tym czasie Flagi Tęczowej na budynku Urzędu Dzielnicy. Ten gest wiele będzie znaczył dla środowisk, dla których tolerancja i równość są wartościami niezmiennie ważnymi. Tym samym Dzielnica Praga-Południe może pokazać lokalnej społeczności, że tu buduje się model wspólnoty lokalnej opartej na wzajemnym zaufaniu, a nie na podsycaniu uprzedzeń.

Z apelem o powieszenie na bramie głównej Uniwersytetu Warszawskiego tęczowej flagi zwróciło się do Rektor UW prof. Katarzyny Chałasińskiej-Macukow koło Queer UW. Koło naukowe, w specjalnym liście, przypomniało, że rektor UW nagradzana była już Okularami Równości za swoją postawę pro-równościową.

Organizacja powołuje się w swoim liście na Strategię Uniwersytetu Warszawskiego i Misję UW, która od 2001 r stanowi: Obywatelską misją Uniwersytetu jest kształtowanie takich elit Rzeczypospolitej, które będą w swej działalności posługiwać się imperio rationis a nie ratione imperii. Uniwersytet jest wspólnotą dialogu. Wymiana poglądów, ścieranie się argumentów, otwartość na nowe idee i pomysły wiążą się tutaj nieodłącznie z respektowaniem odmienności i poszanowaniem godności osobistej. W ten sposób Uniwersytet rozwija umiejętności współpracy niezależnie od różnic politycznych, ideowych i wyznaniowych, tworzy też wzory debaty publicznej. Kształtuje tym samym nie tylko postawy obywatelskie studentów, ale i ich osobowości.

Studenci i studentki z Queer UW mają nadzieję, że znajdujący się na trasie tegorocznej Parady Równości Uniwersytet Warszawski okaże się miejscem otwartym i szanującym różnorodność. Wywieszenie tęczowej flagi, ich zdaniem, byłoby tego doskonałym dowodem.

 

[sass, źródło: mat.org.]

 

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa