Queerowy Maj zakończony

W sobotę 19 maja ulicami Krakowa przeszedł Marsz Równości – gwóźdź programu festiwalu Queerowy Maj, organizowanego w grodzie Kraka już po raz trzeci. Tym razem jego hasłem przewodnim było „Różnorodność, solidarność, równość!

Początek na pl. Szczepańskim wyglądał jak rodzinny piknik – kolorowo, wesoło, sambiarze, baloniki, politycy (w tłumie wypatrzono Annę Grodzką, Joannę Senyszyn i Janusza Palikota). Efekt wizualny psuł nieco szczelny kordon policji, który jednak okazał się przydatny.

 

Organizatorzy powitali uczestników marszu następującymi słowami: Marsz przechodzi ulicami Krakowa już od ośmiu lat. Nie oddamy ulic Krakowa szerzącej się nienawiści. Nasze społeczeństwo się zmienia. Między innymi dlatego, że tu dziś jesteśmy.

Na placu zgromadziło się ok. 600 osób, które w asyście policji przeszły na Rynek Główny, a następnie ulicą Grodzką i Stradomską do pl. Wolnica, gdzie tradycyjnie już wypuszczono w niebo baloniki.

 

 

 

[zdjęcia: gazeta.pl]

 

Marsz został, a jakże, zakłócony przez radosnych chłopców (i nieliczne dziewczęta) spod znaku brunatnej koszuli i/lub bejsbola. Przyznamy jednak, że jesteśmy zmęczeni konsekwentnym pokazywaniem przez media marszów równości i demonstracji nienawiści jako równorzędnych i poświęcaniu im takiej samej ilości uwagi, czasu antenowego i powierzchni artykułu. Ostentacyjnie więc ograniczymy się do informacji, że prawomyślna młodzież rzuciła petardami w stronę Marszu Równości i wdała w przepychanki z policją, wskutek czego policja jej demonstrację rozwiązała. Nic nowego, więc spuśćmy nad nimi zasłonę milczenia. Chętnym do refleksji nad tematem polecamy lekturę rozważań Jacka Żakowskiego „Ultraprawica atakuje, władza milczy”.

 

Festiwal zakończył się wczoraj. Jesteśmy pod wrażeniem przebogatego programu i mamy nadzieję, że spotkamy się za rok , a przybliżanie queeru będzie jeszcze ciekawsze i różnorodne.

 

 

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa